Uzdrowiska wznawiają działalność. Jakie zmiany czekają kuracjuszy?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 10:05
11 marca uzdrowiska wznowiły działalność. Leczenie będą mogły rozpocząć osoby, które zaszczepiono dwiema dawkami szczepionki przeciwko COVID-19 lub mają negatywny wynik testu na koronawirusa. Test musi być wykonany nie wcześniej niż 4 dni przed rozpoczęciem pobytu w sanatorium.
Jedn z obiektów sanatoryjnych nad stawem w Parku Zdrojowym w Nałęczowie
Jedn z obiektów sanatoryjnych nad stawem w Parku Zdrojowym w NałęczowieFoto: Shutterstock/chrupka

Szczepionka free szczepienia covid shutt-1200.jpg
Szczepienia przeciw COVID-19. Szef KRPM: zapisało się już 100 tys. osób z rocznika '52  

Od czwartku, po pięciu miesiącach zamknięcia z powodu szerzącej się epidemii, możliwe jest leczenie uzdrowiskowe finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pobyty opłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zostaną wznowione 15 marca.

Posłuchaj
03:43 Jedynka/SD uzdrowiska 12.03.2021.mp3 Uzdrowiska wznawiają działalność. Jakie zmiany czekają kuracjuszy? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Monika Chlebek, dyrektor ds. medycznych Uzdrowiska Rabka zapewnia, że każdy pacjent przed przyjazdem będzie testowany na obecność koronawirusa, więc pobyt w sanatorium będzie całkowicie bezpieczny. - Pacjenci, którzy przyjeżdżają do uzdrowiska, mają całodobową opiekę pielęgniarską, lekarską. Zapewniamy im bezpieczeństwo - mówi. - Kuracjusze wiedzą, że każdy z ich kolegów, który stawia się na leczenie w uzdrowisku, musi mieć wykonany test na obecność koronawirusa lub być zaszczepiony - dodaje.  

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że leczenie uzdrowiskowe będzie można rozpocząć na podstawie skierowania potwierdzonego przez oddział wojewódzki NFZ. O terminie rozpoczęcia leczenia pacjenci zostaną powiadomieni listownie lub telefonicznie.

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił, że określenie i realizacja zasad sanitarnych umożliwiły udostępnienie tych obiektów leczniczych pacjentom. - Personel uzdrowisk jest zaszczepiony. Seniorzy muszą najpierw przed wyjazdem wykonać test i jeszcze po odbyciu leczenia znowu będą testowani. To jest pewna gwarancja, że nie pojawią się tam ogniska zachorowań. Tym bardziej, że są to seniorzy w dużej części już zaszczepieni - mówił minister zdrowia.

Czytaj również: 

Testy na obecność koronawirusa

Bezpłatny test będzie można wykonać nie wcześniej niż 4 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego, we wskazanych punktach pobrań. Informacja o terminie i miejscu wykonania testu zostanie wysłana SMS-em, przez system eKolejka. Testy będą wykonywane na koszt NFZ bez dodatkowych skierowań. Fundusz zapewnia, że pacjenci będą mogli czuć się w uzdrowiskach bezpiecznie, ponieważ personel został zaszczepiony, a wszyscy pacjenci będą albo zaszczepieni, albo przebadani na obecność wirusa.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Przemysław Bolechowski 

Data emisji: 12.03.2021 r. 

Godzina emisji: 7.40

IAR/ans