"Na bieżąco dostosowujemy strategię do rzeczywistości". Horała o walce z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 09:03
- Gdybyśmy realizowali postulaty opozycji to dzisiaj mielibyśmy 40-50 tys. zakażeń dziennie i ludzie umieraliby na ulicy, bo nie byłoby dla nich miejsca w szpitalach - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Horała, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Marcin Horała
Marcin HorałaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Posłuchaj
21:24 [STUDIA]S4_(PCM) 15 marzec 2021 08_15_00_for_media.mp3 Marcin Horała: na bieżąco dostosowujemy strategię walki z koronawirusem do tego, jaka jest rzeczywistość (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Politycy opozycji przez dłuższy czas krytykowali obóz rządzący za to, że utrzymuje szpitale tymczasowe. M.in. lider PO Borys Budka wskazywał koszty jakie ponosi państwo utrzymują np. szpital na Stadionie Narodowym.

forum dr artur zaczynski 1200 (1).jpg
Ponad 280 pacjentów, 20 pod respiratorami. Dr Zaczyński o obłożeniu szpitala na Narodowym

Marcin Horała przypomniał, że apelowali oni również o otwarcie wszystkich branż. - Gdybyśmy zrealizowali te dwa postulaty opozycji - otworzyli wszystko i zlikwidowali szpitale tymczasowe, bo to zbędne wydatki - to teraz sytuacja byłaby taka, że mielibyśmy 40-50 tys. zakażeń dziennie i ludzie umieraliby na ulicy, bo nie byłoby dla nich miejsca w szpitalach - ocenił.

Czytaj także:

Dynamiczna sytuacja

Odpowiadając na zarzuty opozycji dot. braku strategii na walkę z koronawirusem gość audycji przypomniał, że na całym świecie państwa zmieniają zakres obostrzeń. - Sytuacja pandemiczna jest dynamiczna i w dłuższej perspektywie niemożliwa do przewidzenia, więc wytyczenie jakiejś trwałej strategii, zasad działań na kilka miesięcy do przodu i potem kurczowe się ich trzymanie bez względu na okoliczności doprowadziłoby do tragedii - argumentował Horała.

Dodał, że cały czas zwiększa się nasza wiedza na temat koronawirusa, ale przyznał, że powstają również nowe szczepy, które dają inne objawy. - To wszystko trzeba brać pod uwagę i na bieżąco dostosowywać swoją strategię, swoje działania do tego, jaka jest rzeczywistość, jaka jest sytuacja w danym momencie - podsumował wiceminister.

premier 663.jpg
Premier: niektórzy kpili ze szpitali rezerwowych, dzisiaj powinni powiedzieć "przepraszam"

  Czytaj także:

  W audycji mowa była również o inwestycjach związanych z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego.

  Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

  . .

  ***

  Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

  Prowadząca: Katarzyna Gójska

  Gość: Marcin Horała (Ministerstwo Infrastruktury)

  Data emisji: 15.03.2021

  Godzina emisji: 08.15

  st

  Czytaj także

  Od 15 marca ograniczenie teleporad, dla części pacjentów obowiązkowa wizyta stacjonarna

  Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 07:55
  Teleporada nie jest już standardem. Wizyta stacjonarna jest obowiązkowa m.in. dla dzieci do 6 lat, w związku z chorobą przewlekłą, gdy stan pacjenta się pogorszył lub wystąpiła zmiana objawów, jak również dla pacjentów z podejrzeniem nowotworu - wynika z rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie teleporad POZ.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Wracają surowsze obostrzenia na Mazowszu i w Lubuskiem. Zobacz, co się zmienia

  Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 02:34
  Obowiązujące od dziś w województwach mazowieckim i lubuskim bardziej surowe obostrzenia koronawirusowe będą obowiązywały na razie do 28 marca. Na powrót do zasad, które obowiązywały już przed kilkoma tygodniami, zdecydowano się w związku ze wzrostem liczby zakażeń COVID-19
  rozwiń zwiń