Joanna Lichocka: działania Springera wobec dziennikarzy siłowe i przemocowe

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 09:32
- Te działania, które oceniliśmy jako zagrażające wolności debaty, mają wprowadzić rodzaj cenzury, żeby nie można było wyrażać opinii, że to wydawnictwo, Axel Springer, jest wydawnictwem niemieckim i realizuje niemiecką linię polityczną w Polsce - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Lichocka, odnosząc się do dokumentu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.
Joanna Lichocka
Joanna LichockaFoto: Polskie Radio / Wojciech Kosiński

Posłuchaj
20:24 [STUDIA]S4_(PCM) 18 marzec 2021 08_14_58_for_media.mp3 Joanna Lichocka: działania RASP wobec dziennikarzy są siłowe i przemocowe, to rodzaj cenzury ekonomicznej

 

"Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu wyraża głębokie zaniepokojenie próbami systemowego zastraszania dziennikarzy i polskich mediów przez wydawnictwo Ringier Axel Springer" - głosi przyjęty przez nią dezyderat. Komisja zwróciła się też do MSZ oraz MKDNiS o zaakcentowanie problemu w relacjach z niemieckimi partnerami.

Do sprawy odniosła się na antenie radiowej Jedynki Joanna Lichocka, która wyjaśniła cel dokumentu komisji. - Po pierwsze, uświadomić opinii publicznej, że takie działania to wydawnictwo przeprowadza i na to sobie pozwala, ale po drugie, zwrócić uwagę w rozmowach ministerstwa kultury, czy MSZ z partnerami niemieckimi, że to jest przekroczenie pewnej granicy i nie możemy na to pozwolić - powiedziała poseł PiS.

Rozmowy z niemieckimi partnerami

- Komisja Kultury zwróciła się do przedstawicieli rządu, by w rozmowach ze swoimi partnerami, na dowolny temat, akcentowali nasze wysokie, bardzo głębokie zaniepokojenie tymi działaniami, które w naszej ocenie mają naruszać konstytucyjną zasadę wolności słowa - powiedziała Joanna Lichocka.


Dodała, że będzie zabiegała o to, by działaniami Ringier Axel Springer Polska zajęła się także sejmowa Komisja Praw Człowieka i Sprawiedliwości. - Żebyśmy rozważyli, czy można poprosić panią Marszałek Sejmu o zwrócenie się do I Prezes SN o wykładnię, czy takie systemowe działanie, pozywanie dziennikarzy za wyrażenie opinii na temat tego wydawnictwa, wytaczanie procesów z żądaniem setek tysięcy odszkodowań jest naruszeniem konstytucyjnej zasady wolności słowa - podkreśliła.

Cenzura ekonomiczna

- Grożenie Cezaremu Gmyzowi czy Samuelowi Pereirze, że będą musieli płacić setki tys. zł za to, że wyrazili opinię, która nie podoba się wydawnictwu Axel Springer, jest działaniem siłowym, przemocowym, to jest rodzaj cenzury ekonomicznej - wyjaśniła Joanna Lichocka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .
***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Świątek

Gość: Joanna Lichocka (PiS)

Data emisji: 18.03.2021 r. 

Godzina emisji: 8.15

pg

Czytaj także

"Ten projekt będzie jeszcze dopracowywany". Joanna Lichocka o podatku od reklam

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 10:25
- Kwestią do dyskusji przy projekcie ustawy dot. podatku od reklam jest próg przychodów dla reklamy telewizyjnej i radiowej - oceniła poseł PiS Joanna Lichocka. - Próg zaproponowany jest na poziomie 1 mln zł rocznie, trzeba to przedyskutować, bo dotykałby także regionalne stacje tv i radiowe - dodała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Lichocka: największe media nie do końca czują się lojalne wobec polskiego państwa

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 09:10
- Składka od reklam nie obejmie małych i średnich firm medialnych, wydawnictw, telewizji i radia; te największe media nie do końca czują się lojalne wobec polskiego państwa - podkreśliła poseł PiS, wiceszefowa komisji kultury i środków przekazu Joanna Lichocka.
rozwiń zwiń