Las na Mazurach to jego miejsce

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2010 07:30
Tam znalazłem inspirację do filmu "Essential Killing" i tam jestem u siebie - mówi reżyser Jerzy Skolimowski.
Audio
  • Jerzy Skolimowski o filmie "Essential killing", o "Nożu w wodzie" oraz o unikaniu polityki

- Polityką się nie zajmuję i nie babrzę się w tym. Film "Essential Killing" to nie film polityczny, ale film uniwersalny - mówi w "Sygnałach Dnia" Jerzy Skolimowski. Film dziś wchodzi na ekrany polskich kin.

Reżyser opowiada Joannie Sławińskiej, jak wpadł na pomysł nakręcenia filmu. Było to na Mazurach niedaleko lotniska w Szymanach. W tym rejonie Skolimowski ma dom. - Wracałem kiedyś zimą do domu i nagle samochód zaczął mi się zsuwać na śliskiej drodze z dość stromego wzniesienia. Ledwo wyhamowałem. I w tym momencie zdałem sobie sprawę, że mogłaby to być więźniarka, z której po wypadku mógł uciec więzień - opowiada reżyser.

Wyjaśnia, że nie jest ważne, skąd ten więzień mógł być. - Wiadomo, że z jednej strony są amerykańscy chłopcy, a z drugiej faceci w turbanach. Czy oni są z Afganistanu, Iraku czy Pakistanu to nieistotne - mówi Skolimowski. - Więc nie jest ważne, kim ten człowiek jest. Ważne, że jest zaszczuty jak zwierzę - dodaje.

Mohamed, złapany przez amerykańskich żołnierzy, zostaje wywieziony do tajnej bazy w Europie Środkowej. Udaje mu się uciec z transportu. Teraz by przeżyć nie cofnie się przed najokrutniejszą zbrodnią.

Na festiwalu w Wenecji "Essential Killing" zdobył nagrodę specjalną, a grający główną rolę Amerykanin Vincent Gallo dostał nagrodę za najlepszą rolę męską. Mówi się, że film ma duże szanse na oscarową nominację.

Jerzy Skolimowski wspomina również, jak powstawał scenariusz do filmu "Nóż w wodzie" oraz jak został zmuszony do opuszczenia w 1969 roku Polski.

(ag)

Czytaj także

Polski sukces w Wenecji. Podejmiemy walkę o Oscara!

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2010 09:43
Polski Instytut Sztuki Filmowej spróbuje zgłosić film Skolimowskiego do konkursu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrowersje wokół nagród w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2010 10:03
Przyznano Złote Lwy, jedne z najważniejszych wyróżnień w świecie filmu. Tegoroczny festiwal filmowy w Wenecji nie zbiera jednak dobrych recenzji we włoskiej prasie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Essential Killing" made in Polska

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2010 10:30
Sukces Jerzego Skolimowskiego na festiwalu w Wenecji to polski sukces.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gwiazda "Pół żartem, pół serio" nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2010 14:18
Tony Curtis był jednym z symboli amerykańskiego kina lat 50. i 60., obok tak sławnych postaci, jak Frank Sinatra czy Cary Grant.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Essential Killing" zachwyca

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2010 10:04
Od piątku w kinach psychologiczny thriller Jerzego Skolimowskiego. Główny bohater filmu to domniemany terrorysta, który ucieka przed armią USA, a widzowie wcale nie chcą, by został schwytany.
rozwiń zwiń