"Szczepionka to jedyna szansa na powrót do normalności". Marlena Maląg apeluje do seniorów

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 09:05
- Dane, które wczoraj przez EMA zostały potwierdzone, tak naprawdę wskazują, że szczepienie jest jedynym możliwym wyjściem, powrotem do normalności, przede wszystkim zapanowaniem nad III falą pandemii. Dlatego ja bym zaapelowała do państwa: szczepmy się, bo to jest jedyna możliwość powrotu do normalności - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Marlena Maląg
Marlena MalągFoto: Wojciech Kusiński

Chociaż Europejska Agencja Leków potwierdziła skuteczność szczepionki AstraZeneca oraz zaprzeczyła doniesieniom o jej rzekomej szkodliwości, wielu Polaków, przede wszystkim spośród seniorów, rezygnuje ze szczepienia po uzyskaniu informacji, że mają przyjąć właśnie ten preparat. W audycji "Sygnały dnia" sprawę skomentowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Posłuchaj
18:26 S4_PCM_PR1_mp3 2021_03_19-08-14-50_for_media.mp3 Marlena Maląg: szczepionki są bezpieczne, są światełkiem w tunelu ("Sygnały dnia" / Jedynka)
shutterstock szczepionka free szczepienia free 1200.jpg
"Mam nadzieję, że uspokoi lęki". Minister zdrowia o decyzji EMA ws. szczepionki AstraZeneki

Apel minister: szczepmy się

Minister podkreśliła, że szczepienie się Polaków jest niezwykle ważne i zaapelowała zarówno do seniorów, jak i do wszystkich obywateli, żeby z możliwości przyjęcia szczepionki na COVID-19 nie rezygnowali.

- Dane, które są przekazane, które wczoraj przez EMA zostały potwierdzone, tak naprawdę wskazują, że szczepienie jest jedynym możliwym wyjściem, powrotem do normalności, przede wszystkim - w sytuacji Polski - zapanowaniem nad III falą pandemii. A więc szanowni państwo. (...) Szczepionka jest tym światełkiem w tunelu, tą nadzieją na powrót do normalności. I na pewno jest bezpieczna zdrowotnie - mówiła Marlena Maląg.

- Dlatego ja bym zaapelowała do państwa: szczepmy się, bo to jest jedyna możliwość powrotu do normalności, do tego, aby III fala była opanowana - dodała.

Czytaj również:

free astrazeneca ue 1200.png
Kolejne kraje wznawiają szczepienia AstraZenecą

Przykład skuteczności szczepień

Jako przykład skuteczności szczepień Marlena Maląg dała domy pomocy społecznej. Jak wyjaśniła, w DPS-ach zaszczepione jest ponad 90 proc., a nawet prawie 100 proc. mieszkańców i personelu. Podkreśliła, że nie było możliwe zaszczepienie wszystkich, bo niektórzy nie mogą przyjmować tego typu leków.

- Jednoznacznie przekłada się to na sytuację zdrowotną, czyli liczbę aktywnych zachorowań. Na 80 tys. mieszkańców domów pomocy społecznej aktywnie chorych, bo nie wszyscy mogli być zaszczepieni z różnych powodów, mamy 35 osób. Te dane pokazują, jak potrzebne jest szczepienie - podkreśliła minister rodziny.

Dodała, że wśród rezydentów i personelu DPS-ów nie zanotowano ani jednego przypadku negatywnego wpływu szczepień.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

. .


* * *

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Katarzyna Gójska
Gość: Marlena Maląg (minister rodziny i polityki społecznej)
Data emisji: 19.01.2021
Godzina emisji: 08.15

jmo

Czytaj także

Szef KPRM: program szczepień działa efektywnie. Jutro pierwszą dawkę otrzyma 3-milionowy pacjent

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 14:38
- Wszystko wskazuje na to, że we wtorek pierwszą dawką będzie zaszczepiony 3-milionowy pacjent. To cieszy, to świadczy o tym, że Narodowy Program Szczepień działa efektywnie - poinformował w poniedziałek szef kancelarii premiera, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ilu nauczycieli zostało zaczepionych przeciwko COVID-19? Szef KPRM podał dane

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 15:52
99 proc. nauczycieli i wykładowców akademickich zostało już zaszczepionych - poinformował w poniedziałek szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szybkie tempo szczepień w Polsce. 3-milionowy pacjent otrzymał pierwszą dawkę

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 15:16
W Polsce mamy już zaszczepione pierwszą dawką 3 miliony osób. Drugą dawkę preparatów przeciwko COVID-19 przyjęło ponad milion sześćset tysięcy osób.
rozwiń zwiń