Szef MON o nagraniach z narady u Tuska: smoleńskim śledztwem powinien znów zająć się prokurator

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 08:11
- Zapewne opinia publiczna zapomniała już, co wydarzyło się bezpośrednio po tragedii smoleńskiej, tu mamy dowód haniebnego postępowania premiera Donalda Tuska, koalicji PO-PSL - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, odnosząc się do nowych ujawnionych materiałów o śledztwie smoleńskim.
Mariusz Błaszczak
Mariusz Błaszczak Foto: Andrzej Gralewski/Polskie Radio

W programie "Magazyn Śledczy" TVP ujawniono taśmy z rozmowy, którą 23 kwietnia 2010 roku Donald Tusk miał przeprowadzić z akredytowanym przy rosyjskim MAK Edmundem Klichem. Twórcy "Magazynu Śledczego" informują, że rozmowa miała charakter poufny, oraz że uczestniczyli w niej również ministrowie. W czasie rozmowy z Donaldem Tuskiem Edmund Klich podkreślił, że śledztwo po katastrofie smoleńskiej mogło przebiegać na innych zasadach niż konwencja chicagowska, zwrócił też uwagę na utrudniony kontakt z członkami rządu.

tvp gargas 10 kwietnia 1200.jpg
Narada u Tuska po katastrofie smoleńskiej. Dziennikarze TVP skierują nagranie do prokuratury

- Tak postępują tylko władze albo państwa upadłego, albo które nie chcą wyjaśnić przyczyn katastrofy i oddają śledztwo innemu państwu - podkreślił szef MON. Przypomniał, że Lech Kaczyński ostrzegał przed imperialistycznymi dążeniami Federacji Rosyjskiej, m.in. po ataku na Gruzję.

- Wszystko wskazuje na to, że sprawą powinien jeszcze raz zająć się prokurator, jest art. 231 w Kodeksie Karnym, który mówi o niedopełnieniu obowiązków - zaznaczył Mariusz Błaszczak. - Niektórzy z występujących na tym nagraniu są dziś posłami (…) składali przysięgę, kiedy byli powoływani do rządu, a lekceważą obowiązki - dodał.


Posłuchaj
19:19 _PR1_AAC 2021_03_19 07-15-03_for_media.mp3 Mariusz Błaszczak o działaniach rządu PO-PSL po katastrofie smoleńskiej (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Polityk odniósł się także do aktualnej sytuacji. - Mamy stan zarazy, epidemii. Co by się działo w naszym kraju, gdyby rządziło PO-PSL. Skoro oni nie byli w stanie wówczas zapewnić bezpieczeństwa głowie państwa, to, czy byliby w stanie zapewnić bezpieczeństwo każdemu "Kowalskiemu"? - pytał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .
***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Rozmawiała: Katarzyna Gójska

Gość: Mariusz Błaszczak (minister obrony narodowej)

Data emisji: 19.03.2021 

Godzina emisji: 7.15

pg 

Czytaj także

10. rocznica katastrofy Tu-154. Prezes PiS: bardzo bym chciał być w Smoleńsku

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 10:00
- Uczczenie tej strasznej dla mnie rocznicy, to coś niezwykle ważnego - mówił w sobotę w RMF FM prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że jeszcze nie wiadomo jaką formę przyjmą obchody rocznicy katastrofy, bo wpływ na to będzie miał rozwój epidemii koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON: mamy odpowiedni potencjał do produkcji szczepionki przeciw COVID-19 w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 07:57
- Podczas ostatniego szczytu UE premier Mateusz Morawiecki proponował, by firmy podzieliły się swoją licencją do produkcji szczepionek - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia o możliwości produkcji szczepionek przeciwko koronawirusowi w Polsce minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. 
rozwiń zwiń