"To dla nas ogromna szansa". Minister klimatu o modernizacji systemu energetycznego

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 07:40
- Rozłożenie modernizacji naszego sektora energetycznego na 20 lat to 300 tys. miejsc pracy oraz potrzeba zapewnienia środków na uruchomienie tych inwestycji. To dla nas ogromna szansa i potężne wyzwanie - mówił w Programie 1 Polskiego Radia minister klimatu Michał Kurtyka.
Michał Kurtyka
Michał KurtykaFoto: Polskie Radio
elektrownia atomowa free shutt 1200 .jpg
Elektrownia atomowa w Polsce coraz bliżej. Kurtyka: w 2022 roku wskażemy jej lokalizację

Minister klimatu, który był gościem radiowej Jedynki, podkreślił, że "średni wiek polskiej elektrowni wynosi 50 lat". - Znacząca część bloków energetycznych już przekracza krytyczny okres swojego funkcjonowania 200 tys. godzin. Musimy coś zrobić z naszym systemem energetycznym - podkreślił.

Czytaj także:

- W ciągu ostatnich kilkunastu lat rozpoczął się niesamowity wyścig, jeżeli chodzi o nowe technologie energetyczne. Mamy 10-krotny spadek kosztów takich technologii jak fotowoltaika, ale też technologie bateryjne. Chcemy być krajem nowoczesnym, który stawia na modernizację i chce uczestniczyć w wyścigu technologicznym. Chcemy rozplanować proces zmian w systemie energetycznym na najbliższe 20 lat - mówił Michał Kurtyka.

Posłuchaj
21:27 [PR1] PR1 (mp3) 22 marzec_2021_03_22-07-15_for_media.mp3 Michał Kurtyka: chcemy być krajem nowoczesnym, który stawia na modernizację (Sygnały dnia/Jedynka)

- Nie możemy powtórzyć błędów transformacji z połowy lat 90., kiedy wiele kopalń i hut było praktycznie zamykanych z dnia na dzień - dodał.

woda 1200.jpg
Sto milionów złotych na małą retencję. Rusza nabór wniosków w programie "Moja woda"

Program "Moja Woda"

Podczas rozmowy poruszono również temat programu "Moja Woda". Ma on pomóc w łagodzeniu skutków suszy w Polsce i ograniczyć zagrożenie powodziowe przez budowę przy domach instalacji zatrzymujących deszczówkę.

- Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Wnioski na ok. 25 tys. przydomowych mikroinstalacji zostały dofinansowane kwotą ponad 100 mln zł. Dlatego też w tym roku kontynuujemy program - mówił szef resortu.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadziła: Katarzyna Gójska
Gość: Michał Kurtyka (minister klimatu)
Data emisji: 22.03.2021
Godzina emisji: 07.14

pb

Czytaj także

Nawet 25 lat więzienia za "zbrodnię środowiskową". Ministerstwa łączą siły

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 11:11
Nawet 25 lat więzienia będzie mogło grozić przestępcom środowiskowym, których działalność doprowadziła do śmierci człowieka - przekazali we wtorek przedstawiciele resortu klimatu i środowiska. Dodali, że taka kara mogłaby grozić np. za zatrucie źródeł wody niebezpiecznymi substancjami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krajowy Plan Odbudowy. Wiceminister klimatu: priorytetem jest poprawa jakości powietrza

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 12:48
- Chcemy poprawić warunki życia we wszystkich regionach naszego kraju, ale potrzebna jest do tego lepsza jakość powietrza - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Adam Guibourge-Czetwertyński, wiceminister klimatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Ozdoba: przestępstwa przeciwko środowisku zaczynają być na świecie dostrzegane

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 19:46
- To największa zmiana od lat 90. - komentował na antenie Polskiego Radia 24 Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska, odnosząc się do proponowanej nowelizacji dotyczącej m.in. kar za przestępstwa środowiskowe.
rozwiń zwiń