Trzecia fala pandemii w Polsce. Prof. Wysocki: mamy dramatycznie wysoką liczbę zakażeń

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 08:52
- Niepokoi nas wysoki wskaźnik zgonów w Polsce. Osoby starsze próbują się chronić, ale wielu ludzi straciło lęk przed COVID-em, oswoili się z nim - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jacek Wysocki z Rady Medycznej przy Premierze.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: SARATSTOCK / Shutterstock.com
prof. Włodzimierz Gut 1200_b.jpg
"Jest bardzo źle". Prof. Gut o wzroście zakażeń koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia podało w środę, że wykryto 29 978 nowych przypadków koronawirusa - to najwięcej od początku epidemii. Zmarło też 575 chorych pacjentów. Szef rządu podkreślał w ostatnich dniach, że aby zdusić trzecią falę pandemii w najbliższym czasie będą "wdrażane kolejne obostrzenia, kolejne rygory, które będą obowiązywały przez dwa tygodnie - tydzień przed świętami i tydzień po świętach".

Posłuchaj
19:08 PR1 2021_03_25-08-15-26_for_media.mp3 Prof. Jacek Wysocki o zwalczaniu COVID-19 (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Zdaniem prof. Jacka Wysockiego mamy dramatycznie wysoką liczbę zakażeń. - 30 tys. zakażeń dziennie oznacza, że służba zdrowia może nie podołać. Odmiana brytyjska koronawirusa dużo szybciej się przenosi i ludzie ciężej na nią chorują. Do 6 miesięcy od zachorowania rzadko zdarzają się reinfekcje u ozdrowieńców. Ten wirus będzie mutował i może się zdarzyć tak, że za jakiś czas obecne szczepionki nie pomogą - mówił ekspert.

Gość Polskiego Radia przyznał, że aby bezpiecznie przeżyć Wielkanoc "należy zmniejszyć liczbę kontaktów międzyludzkich". - Z epidemiologicznego punktu widzenia dobrze byłoby zamknąć żłobki i przedszkola, ale wtedy ubędzie nam młodych pielęgniarek i lekarzy. Trudno wyegzekwować ewentualny zakaz przemieszczania, bo gdzie jest ta granica? Martwe prawo jest złe, wiele zależy od Wielkanocy - stwierdził.

Czytaj także:

- Niepokoi nas wysoki wskaźnik zgonów w Polsce. Osoby starsze próbują się chronić, ale wielu ludzi straciło lęk przed COVID-em, oswoili się z nim. Boimy się, że w przyszłym tygodniu liczba dziennych zakażeń osiągnie 40 tys. To byłby dramat dla służby zdrowia. Brakuje personelu - mówił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: prof. Jacek Wysocki (Rada Medyczna przy Premierze)

Data emisji: 25.03.2021

Godzina emisji: 8.15

dn

Czytaj także

Prof. Marczyńska uspokaja: nie jest prawdą, że lawinowo wzrasta ilość ciężkich przebiegów COVID u dzieci

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 06:27
Prof. Magdalena Marczyńska, specjalistka chorób zakaźnych u dzieci dodała, że rzeczywiście więcej dzieci trafia obecnie do szpitali z pozytywnym wynikiem testu, ale przyczyny hospitalizacji są inne.
rozwiń zwiń