Waldemar Kraska: zostańmy w domu i spędźmy te święta tylko w gronie najbliższych

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 10:10
- W tej chwili mamy do dyspozycji 39 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19. Zajętych jest 29 tys. Wszystko zależy od tego, jak będziemy się zachowywać - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, apelując o odpowiedzialność. 
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska
Wiceminister zdrowia Waldemar KraskaFoto: Jedynka

Waldemar Kraska podkreślił, że Polaków czekają "dwa naprawdę trudne tygodnie". Polityk zaapelował o bycie odpowiedzialnym i przestrzeganie zasad sanitarnych. - Jeżeli będziemy odpowiedzialni, mamy szansę przejść przez trzecią falę w miarę łagodnie - zaznaczył gość Polskiego Radia.

Według rozmówcy odpowiedzialne zachowanie w trakcie pandemii jest postawą patriotyczną. - Wszystko zależy od tego, jak będziemy się zachowywać. Zostańmy w tym tygodniu w domu i spędźmy święta tylko w gronie najbliższych - apelował. 

Czytaj także:
Gielerak 1200 twitter.jpg
Szef WIM: wysiłek samej służby zdrowia na niewiele się zda bez zaangażowania chorych

Trzecia fala trwa

Jak wskazywał rozmówca, aktualnie w szpitalach jest zajętych 29 tys. z 39 tys. łóżek przygotowanych dla pacjentów z COVID-19. Dodał także, że podczas trwającej trzeciej fali w placówkach pojawiają się osoby w cięższym stanie niż wcześniej. - Na jesieni i na wiosnę był zdecydowanie łagodniejszy przebieg COVID-19. Teraz prawie każdy pacjent, który trafia do szpitala, wymaga tlenoterapii - powiedział Kraska. - Większość wymaga też czasem terapii wysoko przepływowej lub pomocy respiratora - dodał.


Posłuchaj
18:54 PR1 2021_03_29 08_14_59_for_media.mp3 Waldemar Kraska o sytuacji epidemicznej w Polsce (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Polityk zauważył, że Polska "podzieliła się na dwie strefy". - Na północy i wschodzie jest zdecydowanie bardziej stabilna sytuacja. Na południu i zachodzie są województwa, w których jest coraz więcej przypadków - wskazywał rozmówca i poinformował, że są plany ewentualnej dyslokacji pacjentów. - Jeżeli będzie brakowało łóżek, będziemy mogli dyslokować chorych być może także drogą lotniczą. Jest to jednak ostateczność - tłumaczył.

Respiratory

Czytaj także:
badania free 1200.jpg
Polska szczepionka przeciw COVID-19. "To kwestia kilkunastu miesięcy"

Wiceszef resortu zdrowia odniósł się także do wyposażenia szpitali. - Jeżeli chodzi o sprzęt, to nie mamy żadnych powodów do obaw. Na pewno go wystarczy, bo mamy w Agencji Rezerw Strategicznych wiele respiratorów - powiedział Kraska. Podkreślił jednak, że należy pamiętać w tym miejscu o personelu, który będzie je obsługiwać. 

- To oczywiście nie jest kwestia samego sprzętu. Muszą być także osoby, które potrafią go obsługiwać i monitorować pacjentów. Staramy się w miejscach respiratorowych wprowadzić jak najwięcej pacjentów, którzy tego potrzebują, tak żeby wykwalifikowany personel mógł zadbać o większą liczbę chorych - wyjaśnił gość audycji.

. .
***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Gość: Waldemar Kraska (wiceminister zdrowia)

Data emisji: 29.03.2021

Godzina emisji: 08.15

jbt

Czytaj także

Ministerstwo Zdrowia: prawie 30 tysięcy chorych na COVID-19 jest w szpitalach

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 10:29
- W szpitalach przebywa 29 071 chorych na COVID-19 – podało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Terapii respiratorowej wymaga 2 894 chorych, o 71 więcej niż dzień wcześniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przede wszystkim unikajmy niepotrzebnych kontaktów". Prof. Gut o wzroście zakażeń koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 13:39
Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w ciągu ostatniej doby potwierdzono 29 tysięcy 253 kolejnych zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 36 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami- 95 osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Radziwon o trzeciej fali pandemii: znów zaczyna brakować osocza ozdrowieńców

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 07:01
W związku z trzecią falą pandemii koronawirusa, dużą liczbą chorych, stacjom krwiodawstwa znów zaczyna brakować osocza od osób, które przechorowały COVID-19, dlatego np. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku ponowiło apel o oddawanie osocza. Osocze jest wykorzystywane w leczeniu niektórych zakażonych pacjentów.
rozwiń zwiń