"System, który nada wartość odpadom". Minister klimatu o kaucji za butelki plastikowe

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 09:07
- Prowadzimy prace nad wprowadzeniem systemu kaucji za butelki plastikowe o pojemności do trzech litrów. Przepisy w tej sprawie mogą wejść w życie jeszcze w tym roku - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
Michał Kurtyka
Michał KurtykaFoto: Polskie Radio

Minister klimatu i środowiska powiedział, że w tej chwili prowadzone są konsultacje z producentami, którzy mają zaproponować skuteczne rozwiązania. - Pracujemy nad rozwiązaniami ustawowymi, które powinny wejść w życie jeszcze w tym roku. Z kolei z samego systemu kaucyjnego prawdopodobnie zaczniemy korzystać w roku przyszłym - stwierdził Kurtyka.

1200_komin_shutterstock.png
Program "Czyste powietrze" przyspiesza. Minister klimatu: podwoiła się liczba wniosków

Szef ministerstwa klimatu i środowiska stwierdził, że "kaucjonowanie butelek plastikowych pozwoli na zmniejszenie ilości śmieci, a także skłoni producentów takich opakowań do wykorzystania ich ponownie w większej skali". 

Posłuchaj
18:40 PR1 2021_03_30 08_14_45_for_media.mp3 Michał Kurtyka o planie wprowadzenie kaucji na butelki plastikowe, o programie Czyste Powietrze i energetyce jądrowej (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Według wcześniejszych zapowiedzi ministerstwa, system kaucyjny ma być dopełnieniem podatku od plastiku, czyli nałożonej na producentów opłaty za niepoddane recyklingowi opakowania. Danina została opracowana w instytucjach europejskich i ma przyczynić się do wypracowania bardziej efektywnej gospodarki odpadami.

. .

***
Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Piotr Gociek

Gość: Michał Kurtyka (minister klimatu i środowiska)

Data emisji: 30.03.2021

Godzina emisji: 8.15

IAR/koz

Czytaj także

Nowe porozumienie ws. redukcji CO2. Minister klimatu: Polska zabezpieczyła swoje interesy

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 13:26
- Porozumienie w sprawie zwiększenia celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych pozwala realizować cel unijny, ale także tworzy warunki dla sprawiedliwej transformacji polskiej energetyki - oświadczył w piątek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To dla nas ogromna szansa". Minister klimatu o modernizacji systemu energetycznego

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 07:40
- Rozłożenie modernizacji naszego sektora energetycznego na 20 lat to 300 tys. miejsc pracy oraz potrzeba zapewnienia środków na uruchomienie tych inwestycji. To dla nas ogromna szansa i potężne wyzwanie - mówił w Programie 1 Polskiego Radia minister klimatu Michał Kurtyka.
rozwiń zwiń