"To nie jest czas na wyjazdy i spotkania". Prof. Tomasiewicz apeluje o zachowanie rozsądku

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 08:55
- Prosimy o to, aby nie było zjazdów rodzinnych czy masowych spotkań w czasie Świąt Wielkanocnych - to kolejna droga do wzrostu zakażeń. Jeżeli ta wysoka liczba dziennych zachorowań będzie się utrzymywać, nie będzie satysfakcjonujących spadków, to obostrzenia zostaną utrzymane - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Krzysztof Tomasiewicz, członek Rady Medycznej przy premierze, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Mariusz Błaszczak.jpg
Błaszczak o relokacji pacjentów w ciężkim stanie: wojsko będzie wspierać lotnicze pogotowie ratunkowe

Prof. Krzysztof Tomasiewicz, który był gościem radiowej Jedynki, podkreślił, że "musimy się liczyć z tym, że najbliższe dni przyniosą nam duże liczby zakażeń". - Liczba pacjentów na Śląsku przekroczyła pojemność systemu opieki zdrowotnej. Nasz system nie jest z gumy - my go rozciągamy na system covidowy. Pewna pojemność systemu jest stała - tłumaczył.

Czytaj także:

- Szczyt pandemii wciąż jest przed nami. W okresie świątecznym będzie wzrost, mamy przed sobą jeszcze kilka dni, w których będziemy notować bardzo duże liczby zakażeń. Zasadnicze jest pytanie, czy Święta Wielkanocne, które się zbliżają, wpłyną na sytuację epidemiczną. Widzimy, że zalecenia nie są do końca przestrzegane - stwierdził członek Rady Medycznej przy premierze.

szczepionka pap nowa 1200 .jpg
Szef KPRM: w nocy wystawiono pierwsze skierowania na szczepienia dla osób od 40. do 60. roku życia
Posłuchaj
19:12 [PR1] PR1 (mp3) 1 kwiecień_2021_04_01-08-15_for_media.mp3 Prof. Krzysztof Tomasiewicz: szczyt pandemii wciąż jest przed nami (Sygnały dnia/Jedynka)

- Jeżeli będziemy mieli tak dużo zakażeń, to zgonów też będzie proporcjonalnie więcej. Jeśli popatrzymy na liczbę osób w szpitalach, na respiratorach, ta śmiertelność niestety nie dziwi - mówił prof. Tomasiewicz - Jeśli będą zjazdy rodzinne w okresie Świąt Wielkanocnych, to możemy się spodziewać różnego przebiegu epidemii, różnej krzywej - dodał.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził: Krzysztof Świątek
Gość: prof. Krzysztof Tomasiewicz (Rada Medyczna przy premierze, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie)
Data emisji: 1.04.2021
Godzina emisji: 8.15

pb

Czytaj także

Dr Rakowski: nie ma sensu mówić o ogniskach zakażeń, gdy jest ich tak dużo

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 06:35
- Na początku pandemii COVID-19, kiedy było po kilkaset przypadków zakażeń dziennie, można było mówić o ogniskach epidemii i je neutralizować. Teraz, kiedy zakażeń jest znacznie więcej, o ogniskach mówić już nie ma sensu - zauważył dr Franciszek Rakowski z ICM UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pozwoli odciążyć system ochrony zdrowia". Rzecznik NIA o szczepieniach przez farmaceutów

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 06:40
- Wykonywanie i kwalifikowanie do szczepień przeciw COVID-19 m.in. przez farmaceutów to dobry i odciążający opiekę zdrowotną pomysł - przyznał rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomasz Leleno.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Główny Inspektor Sanitarny: unikanie testów sprawia, że wirus szybciej się rozprzestrzenia

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 07:40
- Unikanie testowania to nie jest dobra praktyka. Jeśli mamy podejrzenie, czy objawy zakażenia, bezwzględnie powinniśmy zgłosić się na test sprawdzający, dlatego że przypadki powodujące, iż przemieszczamy się zakażeni, powodują, że zakażamy innych - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny.
rozwiń zwiń