Szef dyplomacji UE: Chiny i Rosja utrudniają międzynarodową reakcję w sprawie Birmy

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 15:44
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell ocenił w niedzielę, że Rosja i Chiny utrudniają wspólną międzynarodową odpowiedź na wojskowy zamach stanu w Birmie z 1 lutego, a UE może zaoferować więcej zachęt ekonomicznych, jeśli w kraju tym zostanie przywrócona demokracja.
Josep Borrell
Josep BorrellFoto: Alexandros Michailidis/ Shutterstock

"Nie jest niespodzianką, że Rosja i Chiny blokują próby Rady Bezpieczeństwa ONZ, np. w celu nałożenia embarga na broń" – napisał Borrell na swoim blogu. "Geopolityczna rywalizacja w Birmie sprawi, że bardzo trudno będzie znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia" – wskazał szef unijnej dyplomacji. "Ale mamy obowiązek spróbować" – dodał.

Z danych Związku Pomocy Więźniom Politycznym (AAPP) wynika, że birmańskie siły bezpieczeństwa zabiły ponad 700 nieuzbrojonych protestujących, w tym 46 dzieci, odkąd 1 lutego wojsko obaliło demokratycznie wybrany rząd noblistki Aung San Suu Kyi. 82 osoby zostały zabite w piątek w mieście Pegu, ok. 80 km na północny wschód od Rangunu. "Świat patrzy z przerażeniem, jak armia stosuje przemoc wobec własnego narodu" - zaznaczył Borrell.

Chiny i Rosja są odpowiednio pierwszym i drugim największym dostawcą broni do Birmy i utrzymują kontakty z wojskowymi z tego kraju - zwraca uwagę agencja Reutera.

W zeszłym tygodniu RB ONZ wezwała do uwolnienia Suu Kyi i innych osób przetrzymywanych przez juntę, ale nie potępiła zamachu stanu. UE przygotowuje nowe sankcje na osoby i firmy należące do birmańskiej armii. W marcu UE uzgodniła pierwszy pakiet sankcji na 11 osób powiązanych z puczem, w tym na naczelnego dowódcę sił zbrojnych.

Chociaż wpływy gospodarcze UE w Birmie są stosunkowo niewielkie, Borrell zapewnił, że Unia może zaoferować zwiększenie więzi gospodarczych z tym krajem, jeśli zostanie tam przywrócona demokracja. Jak dodał, mogłoby to obejmować więcej handlu i inwestycji. W 2019 roku bezpośrednie inwestycje UE w Birmie wyniosły 700 mln USD, podczas gdy Chin - 19 mld USD.

Birmańska armia twierdzi, że dokonała zamachu stanu, ponieważ listopadowe wybory wygrane przez partię Suu Kyi zostały sfałszowane. Komisja wyborcza odrzuciła te twierdzenia.

Demonstranci, którzy od kilku tygodni wychodzą na ulice birmańskich miast, aby wyrazić swój sprzeciw wobec przejęcia władzy przez juntę, z powodu aktów przemocy, w tym zabójstw dokonywanych przez siły bezpieczeństwa, wzywają do bojkotu w nadchodzącym tygodniu Festiwalu Wody Thingyan - jednego z najważniejszych buddyjskich świąt w roku.

"Wraz ze zbliżającym się Thingyan opłakujemy bezsensowną śmierć w Pegu i w całym kraju, gdzie siły reżimu prawdopodobnie użyły broni przeciwko cywilom – napisała na Twitterze ambasada USA w Birmie. - Reżim ma zdolność do rozwiązania kryzysu i musi zacząć od zakończenia przemocy i ataków".


PAP/ho


Czytaj także

Aktywność Rosji przy granicy z Ukrainą. Jest reakcja polskiego MSZ

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 13:10
"Koncentracja wojsk rosyjskich w pobliżu ukraińskich granic budzi nasze zaniepokojenie" - podkreśliło polskie MSZ w oświadczeniu. Resort zamierza też wykorzystać zbliżający się okres przewodnictwa w OBWE do podjęcia prób deeskalacji sytuacji na wschodzie Ukrainy - dodano.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przetarg na śmigłowce wart 450 mln funtów. Polski Black Hawk "może być opcją"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 14:25
- Black Hawk produkowany w Mielcu może zostać zaproponowany Wielkiej Brytanii - powiedział dyrektor ds. komunikacji Lockheed Martin w Europie John Neilson. Zaznaczył, że Brytyjczycy nie sformułowali jeszcze wymagań dotyczących nowej maszyny, ale "w zależności od specyfikacji technicznej i wymagań operacyjnych, Black Hawk może być opcją". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irlandia Północna: w Belfaście ataki na policję, pomimo żałoby

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 15:07
W Belfaście w piątek wieczorem ponownie doszło do ataków na policję, mimo że przywódcy lojalistów apelowali, by z powodu śmierci księcia Filipa nie organizować demonstracji.
rozwiń zwiń