Sasin o restrukturyzacji energetyki: bez tego Polska utraciłaby niezależność

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 08:10
- Nie dziwię się entuzjazmowi inwestorów, ta decyzja da spółkom energetycznym, spółkom skarbu państwa nowe życie i nadzieję na rozwój - powiedział o reakcji rynku na decyzję o restrukturyzacji państwowych spółek energetycznych w Programie 1 Polskiego Radia Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych.

Jak powiedział Jacek Sasin, planowana restrukturyzacja to projekt przygotowany w całości w ministerstwie aktywów państwowych. - Pracowaliśmy nad nim od wielu miesięcy, to projekt skomplikowany, wymagający wielu obliczeń, analiz - zaznaczył.

- Projekt zakłada wydzielenie z PGE, Enei, Tauronu tych elektrowni, które produkują dziś energię elektryczną z węgla – ta produkcja w związku z polityką klimatyczną UE jest mało przychodowa, te spółki nie mogą pozyskiwać funduszy na nowe inwestycje, taka jest polityka instytucji finansowych, że nie chcą udzielać finansowania tym podmiotom gospodarczym, które działają na rynku węglowym - wyjaśnił minister.


Posłuchaj
18:49 Jedynka/SD Jacek Sasin 13.04.2021.mp3 Sasin o restrukturyzacji energetyki: bez tego Polska utraciłaby niezależność (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Jacek Sasin dodał, że cała transformacja energetyczna wymaga ogromnych inwestycji i będzie realizowana przez spółki energetyczne. - Myślę o inwestowaniu w OZE, przejściowo w gaz ziemny, przyszłościowo w wodór - wymienił.


Jacek Sasin 1200.jpg
Sasin: jesienią Polfa Tarchomin będzie gotowa do rozlewania szczepionek

Ryzyko utraty niezależności energetycznej

- Ogromną część inwestycji muszą udźwignąć spółki, bez możliwości sięgnięcia po finansowanie zewnętrzne, z banków, instytucji finansowych, to byłoby kompletnie niemożliwe, a to by spowodowało, że Polska utraciłaby niezależność energetyczną i musiałaby się stać importerem energii - powiedział wicepremier.

Gość "Sygnałów Dnia" mówił także o unijnym Funduszu Odbudowy. - To 770 mld zł w ciągu 7 lat, to ¼ budżetu polski rokrocznie na rozwój, inwestycje, to jest nam niezwykle potrzebne, również w kontekście transformacji energetycznej, ale nie tylko - zaznaczył polityk PiS.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadziła: Piotr Gociek

Gość:  Jacek Sasin (wicepremier, minister aktywów państwowych)

Data emisji: 13.04.2020 

Godzina emisji: 07.15

pg/ans

Czytaj także

Sasin: przygotowaliśmy pakiet wsparcia dla LOT-u

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 21:46
- Nie ma dzisiaj praktycznie połączeń lotniczych, a koszty są - trzeba płacić pracownikom, trzeba płacić opłaty leasingowe za samoloty. To są wielomilionowe opłaty każdego miesiąca - powiedział w Radiu Maryja Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. - Przygotowaliśmy w resorcie potężny pakiet wsparcia dla PLL LOT, zakładający udzielenie wielomiliardowej pomocy publicznej - dodał. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Transformacja energetyczna Polski. Marek Zuber: to wielkie wyzwanie

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 19:00
- Bezemisyjna gospodarka to wielkie wyzwanie, które narzuca na nas EU. Z drugiej strony chcielibyśmy żyć w kraju, w którym nie mamy takich smogów, jakie mamy w tej chwili. Co prawda mamy takich parę miejsc, chociażby Kraków, gdzie sytuacja jest wyraźnie lepsza dzięki podejmowanym różnego rodzaju inwestycjom w ostatnich dziesięciu latach i dużym środkom przeznaczanym na wymianę pieców węglowych. Jednak całokształt jest fatalny - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Zuber, ekonomista. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tauron ma nowego prezesa. Paweł Strączyński zastąpił Wojciecha Ignacoka

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 13:21
Paweł Strączyński, przez ostatni rok pełniący funkcję wiceprezesa Polskiej Grupy Energetycznej ds. finansowych, został w czwartek nowym prezesem spółki Tauron Polska Energia - zdecydowała rada nadzorcza firmy. Strączyński zastąpił Wojciecha Ignacoka, który z końcem lutego zrezygnował ze stanowiska.
rozwiń zwiń