"Emocje, może nawet histeria". Grzegorz Cessak o doniesieniach o zakrzepach po szczepieniu

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 09:20
- Zdarzenia zatorowo-zakrzepowe jako łączone ze szczepionką nie są w pełni udowodnienie, to kwestia domniemania - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) oraz Centrala Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) we wtorek zaleciły wstrzymanie szczepień z użyciem jednodawkowego preparatu Johnson&Johnson z uwagi na wystąpienie sześciu przypadków rzadkich zakrzepów krwi wśród 6,8 mln zaszczepionych. Wcześniej z ryzykiem takiego powikłania łączono szczepionkę AstraZeneca.

den mid-epa09130196 1200.jpg
Kogo szczepić najpierw? Naukowcy wskazują, jak skutecznie wyhamować pandemię

- Zdarzenia zatorowo-zakrzepowe jako łączone ze szczepionką nie są w pełni udowodnienie, to kwestia domniemania. Są to zdarzenia bardzo rzadkie, nie ma uzasadnienia przyjmowania zapobiegawczo leków przeciwzakrzepowych - powiedział Grzegorz Cessak.  Jak wskazał, incydentom tym towarzyszą emocje, a w niektórych sytuacjach nawet i histeria. 

Posłuchaj
17:22 [STUDIA]S4_(PCM) 14 kwiecień 2021 08_15_42_for_media.mp3 Grzegorz Cessak: incydentom zatorowo-zakrzepowym towarzyszą emocje, może w niektórych sytuacjach nawet i histeria (Jedynka/Sygnały dnia)

Podkreślił, że Europejska Agencja Leków jest świadoma występowania zakrzepów i bada tę sprawę. Zwrócił uwagę, że komitet ds. oceny ryzyka EMA nie widział żadnej konieczności podjęcia restrykcyjnych działań w przypadku preparatu Johnson&Johnson.

johnson johnson szczepionka free shutter 1200 .jpg
Do Polski trafi około 120 tys. dawek szczepionki Johnson & Johnson. Prezes RARS podał termin dostawy

Gość Jedynki wskazał też, że złe samopoczucie i grypowe objawy po szczepieniu to właściwie powód do radości.  - Nasz układ immunologiczny odpowiedział - wyjaśnił. Dodał, że odczyny poszczepienne występują przy AstraZenece raczej przy pierwszej dawce, a przy szczepionkach mRNA przy drugiej dawce.

Ekspert mówił też po ilu dniach od szczepienia danym preparatem uzyskujemy odporność oraz o ewentualnej konieczności przyjęcia trzeciej dawki. Poruszono też temat szczepienia dzieci i młodzieży. Cessak wskazał również, że w III kwartale tego roku w Polsce powinna ruszyć produkcja szczepionki Novavax.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził: Grzegorz Jankowski
Gość: Grzegorz Cessak (prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych)
Data emisji: 14.04.2021
Godzina emisji: 8.15

fc

Czytaj także

Czy Polacy będą szczepieni Sputnikiem V? Grzegorz Cessak wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 21:39
- Sputnik złożył pierwsze wyniki badań do Europejskiej Agencji Leków (EMA), czyli ta interakcja pomiędzy firmą rosyjską a Europejską Agencją Leków się rozpoczęła, ale jest jeszcze przed formalną procedurą dopuszczenia do obrotu - powiedział w niedzielę szef Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr. Szymański: w narracji w sprawie niektórych szczepionek widać krzyżujące się interesy ich producentów

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 21:15
- Na tle pandemii koronawirusa widać różne interesy firm produkujących szczepionki przeciw COVID-19 - mówił w Polskim Radiu 24 dr Henryk Szymański z Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.
rozwiń zwiń