Horała o Funduszu Odbudowy: niepozyskanie tych środków będzie bardzo złe dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 08:15
- Staramy się przekonać koalicjantów, mamy jeszcze trochę czasu, ratyfikacji musimy dokonać przed końcem kwietnia - powiedział o głosowaniu ws. przyjęcia Funduszu Odbudowy przez Sejm w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Horała, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. 

- Mam nadzieję, że wygra zdrowy rozsądek i dobro Polski, to jest 770 mld dla Polski, dla dobra Polski trzeba to przyjąć - powiedział Marcin Horała w Sygnałach Dnia.


Posłuchaj
17:16 PR1 2021_01_14-07-15-01_for_media.mp3 Marcin Horała: mam nadzieję, że wygra zdrowy rozsądek i dobro Polski (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Spór w koalicji

Wiceminister infrastruktury powiedział, że w koalicji rządowej trwa ożywiona dyskusja w sprawie unijnego funduszu odbudowy. Przyznał, że nie wszystkie partie Zjednoczonej Prawicy popierają ratyfikację ustawy o zasobach własnych, z której będzie wynikał Krajowy Plan Odbudowy.

Gość audycji wyraził nadzieję, że w koalicji dojdzie do porozumienia w sprawie unijnych funduszy.

- Niepozyskanie tych środków dla Polski, w co nie wierzę, ale gdyby tak miało się stać, będzie bardzo złe też dla koalicji rządzącej, co też z punktu widzenia interesu politycznego Solidarnej Polski, myślę, że jest czymś złym - powiedział Marcin Horała.

Gra polityczna

Dodał, że jego zdaniem wokół unijnych funduszy Solidarna Polska toczy grę polityczną, dzięki której chce budować swoją pozycję czy wizerunek oraz zdobyć poparcie części opinii społecznej.

buda 1200 forum.jpg
"W niektórych kwestiach Polska nie ustąpi". Waldemar Buda o pracach nad Krajowym Planem Odbudowy

Krajowy Plan Odbudowy to dokument, który jest podstawą do skorzystania z europejskiego Funduszu Odbudowy. Powstaje on w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Unijny Fundusz Odbudowy zakłada rozdysponowanie do państw członkowskich 672,5 miliarda euro - w formie zarówno dotacji, jak i pożyczek. Powstał jako odpowiedź na kryzys wywołany pandemią koronawirusa. Równolegle Wspólnota przyjęła budżet na kolejne lata. Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro sprzeciwia się przyjęciu unijnych funduszy.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził: Grzegorz Jankowski
Gość: Marcin Horała (wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK)
Data emisji: 14.04.2021
Godzina emisji: 07.15

pg,iar

Czytaj także

Zobacz, jakie inwestycje będą towarzyszyły powstaniu CPK. Rząd przyjął ich wykaz

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 14:24
Rada Ministrów przyjęła wykaz inwestycji towarzyszących budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował CIR. Chodzi o nowe linie kolejowe, budowę i przebudowę dróg publicznych oraz powstanie urządzeń i obiektów do obsługi ruchu lotniczego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Horała: będzie blisko 200 dodatkowych kilometrów tras kolejowych do CPK

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 11:11
Powstanie blisko 200 km więcej nowych linii kolejowych w stosunku do pierwotnych koncepcji Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował o tym w czwartek, w audycji radia RDC wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
rozwiń zwiń