Od sierpnia będą nowe dowody osobiste. Wzrośnie bezpieczeństwo danych

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 12:01
Już od 2 sierpnia nowo wydawane dowody osobiste znacząco się zmienią. Będzie na nich zakodowany odcisk palca i fotografia. Na dokumencie będzie też zeskanowany odręczny podpis właściciela. Ze starego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność. Eksperci przyznają, że to element wzmacniania bezpieczeństwa naszych danych osobowych.
Nowy dowód osobisty od 2 sierpnia 2021
Nowy dowód osobisty od 2 sierpnia 2021Foto: mObywatel.gov.pl

komp1-pxhere.jpg
Oszuści w sieci nie śpią. Jak się przed nimi chronić?

Minister Marek Zagórski, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odpowiedzialny za sprawy cyberbezpieczeństwa, wyjaśnia, że na dotychczas wydawanych dowodach nie ma skanu podpisu. To się zmieni. - Tak jak w przypadku paszportu trzeba będzie odwiedzić urząd, żeby urzędnicy mogli pobrać odcisk palca i wzór podpisu - mówi. Wizyta w urzędzie to pewien krok wstecz, gdyż dotychczas można było wniosek o wydanie dowodu składać drogą elektroniczną. Ale sprawy bezpieczeństwa danych zostały uznane za priorytetowe.


Posłuchaj
03:07 Jedynka-14-04-2021-sygnały-dnia-dowod-osobiste.mp3 Będą nowe, lepiej zabezpieczone dowody osobiste (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Dr Maciej Kawecki, specjalista ds. cyfryzacji, podkreśla, że grudzień 2020 roku, jeśli chodzi o liczbę kradzieży tożsamości, był rekordowy w historii człowieczeństwa. - Odpowiedzią na to jest szukanie metody skutecznego uwierzytelnienia - mówi.

Zwraca też uwagę, że w nowych dowodach będzie mniej danych niż w dotychczasowych. Imię, nazwisko i numer PESEL powinny wystarczyć. - I temu służy ta zmiana - mówi. Dowód, prawo jazdy i wiele innych dokumentów można ściągnąć na telefon za pośrednictwem aplikacji mObywatel. Jest ona do pobrania bezpłatnie w popularnych serwisach z aplikacjami Google Play czy App Store. Aplikacja umożliwia dostęp do dokumentów w formie elektronicznej. Nie trzeba więc mieć przy sobie oryginału dokumentów, a można pokazać ich obraz, na przykład prawo jazdy, policjantowi.

mObywatel/Youtube

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Autor materiału: Aleksander Ziemiańczyk

Data emisji: 14.04.2021

Godzina emisji: 07.43

ag