Kierwiński: dynamika tworzenia koalicji wyborczych powstaje wtedy, kiedy są rozpisane wybory

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 09:46
- Myślę, że wtedy każdy z liderów partii politycznych będzie zastanawiać się, jak maksymalizować nie tylko swój wynik, ale wynik całej opozycji. Dla każdego z liderów partii politycznych opozycyjnych, wygrana opozycji jest realizacją celu wyborczego - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Kierwiński, sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej.
Marcin Kierwiński
Marcin KierwińskiFoto: Program 1 Polskiego Radia

cW lutym tego roku Platforma Obywatelska przedstawiła projekt "Koalicja 276", który, jak wskazywała partia, miałby być "pierwszym krokiem do zjednoczenia opozycji i pokazania, że ma ona wspólne cele". Wśród obszarów, jakimi chciałaby się zająć formacja, znalazły się m.in. sądownictwo, system ochrony zdrowia oraz media publiczne.

Czytaj także:
twitter sejm free 1200.jpg
Dr Krzysztof Karnkowski: wcześniejsze wybory nie byłyby korzystne dla obecnego rządu

Marcin Kierwiński podkreślił, że wskazane jest, aby opozycja stworzyła szeroki blok wyborczy. - Proszę pamiętać, że od partii politycznych wyborcy oczekują skuteczności. Najwyższą jej formą jest wygranie wyborów, a to może udać się tylko wtedy, gdy będziemy umieli odłożyć to, co nas dzieli i zaczniemy współpracować - zaznaczył.

Według polityka wspólne działania opozycji są już zauważalne. - Proszę zwrócić uwagę, chociażby na Krajowy Fundusz Odbudowy i nasze wspólne stanowisko z PSL-em, a także na wspólnych kandydatów na RPO - mówił. - To jest dobry początek budowania szerokiego bloku - mówił poseł.

Posłuchaj
10:15 _PR1_AAC 2021_04_15-08-14-54.mp3 Marcin Kierwiński o bloku wyborczym opozycji ("Sygnały dnia")

Koalicja 276

Czytaj także:
sejm glosowanie free tt 1200 .jpg
Jak PO zagłosuje ws. Europejskiego Funduszu Odbudowy? Dr Kawęcki: nie mają zbytnio wyjścia

Gość radiowej Jedynki przypomniał także o projekcie Koalicji Obywatelskiej, który miał na celu zgrupowanie wszystkich partii opozycyjnych. Według rozmówcy jest to sposób, aby "wygrać z PiS-em z taką większością, która pozwoli rządzić nawet przy wetach prezydenta". - To jest cel, jaki sobie wyznaczyliśmy i do tego będziemy przekonywać - mówił sekretarz.

Zdaniem Kierwińskiego, dynamika tworzenia koalicji wyborczych powstaje wtedy, kiedy są rozpisane wybory. - Myślę, że wtedy każdy z liderów partii politycznych będzie zastanawiać się, jak zmaksymalizować nie tylko swój wynik, ale wynik całej opozycji, bo dla każdego z liderów partii opozycyjnych tak naprawdę wygrana opozycji jest realizacją celu wyborczego.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził:
Daniel Wydrych
Gość:
Marcin Kierwiński, PO
Data emisji: 15.04.2021
Godzina emisji: 8.15

jt

Czytaj także

Poparcie dla partii politycznych. Artur Wróblewski: na wyborców ma wpływ zmęczenie pandemią

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 13:25
- Ludzie są zmęczeni 6-letnimi rządami Prawa i Sprawiedliwości, to cecha widoczna w przypadku każdej władzy na świecie. Drugą sprawą jest jednak pandemia. Gdyby nie ona to np. Donald Trump nigdy nie przegrałby wyborów w USA. Podobnie dzieje się w przypadku Zjednoczonej Prawicy - powiedział o tendencjach poparcia dla partii politycznych Artur Wróblewski, politolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Karnkowski: Hołownia odbiera liderom PO marzenia o byciu pierwszymi rozgrywającymi opozycji

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 16:08
- Widać pewną logikę w działaniu Szymona Hołowni, który w tej chwili bardzo naciska na to, by zrobić wybory natychmiast. On zdaje sobie sprawę z tego, jaki jest moment, jeśli chodzi o nastroje społeczne - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Karnkowski, socjolog i publicysta "Gazety Polskiej Codziennie".
rozwiń zwiń