Sellin: mamy do czynienia z próbą zepchnięcia na Polskę odium współsprawstwa Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 08:02
- Trzeba dyskutować i spotykać się z Żydami, zarówno z tymi z Izraela, jak i USA i odkłamywać często zafałszowaną historię - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Sellin, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Jarosław Sellin, wspominając bohaterstwo Żydów w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, mówił o tym, jak ważne jest odkłamywanie fałszerstw historycznych dotyczących rzekomej współodpowiedzialności państwa polskiego za mordowanie Żydów na terenie naszego kraju. W tym celu przekonywał, że "trzeba dyskutować i spotykać się z Żydami, zarówno z tymi z Izraela, jak i USA".


powstanie w getcie warszawskim_663_364.jpg
Powstanie w getcie warszawskim. Walka o godną śmierć

Minister zwraca uwagę, że władze polskie, jako jedyny rząd w czasie II wojny światowej, miały wśród swoich oficjalnych celów ratowanie Żydów, którzy byli przez niemiecką III Rzeszę mordowani w całej okupowanej Europie. Z kolei szmalcownicy byli potępiani przez władze i większość narodu, a minister określił ich jako "zdrajców narodu i państwa polskiego".


Posłuchaj
21:57 Jedynka/SD Jarosław Sellin 7.15.mp3 Sellin: mamy do czynienia z próbą zepchnięcia na Polskę odium współsprawstwa Holokaustu (Sygnały dnia/Jedynka)

  

- Niestety, mamy do czynienia z próbą, w ostatnich latach szczególnie intensywną, zepchnięcia na Polskę odium współsprawstwa Holokaustu. To jest straszna nieprawda. Musimy przypominać, jaka była oficjalna postawa władz polskich – podkreślał Jarosław Sellin.

Gość "Sygnałów Dnia" mówił także, że instytucje historyczne w Polsce muszą pokazywać kilkusetletnią tradycję dobrych relacji polsko-żydowskich w Polsce, pomimo gehenny, jaką zgotowali im podczas II wojny światowej Niemcy. Tak, by w oczach Żydów na świecie zmienić obraz Polski jako wielkiego cmentarzyska.

- Polska, niestety, stała się w pamięci wielu Żydów w świecie cmentarzem. Nie przez nas zorganizowanym, przez Niemców zorganizowanym i wykonanym, ale takie są emocje, niestety – ocenił minister.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadziła: Katarzyna Gójska
Gość: Jarosław Sellin (wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu)
Data emisji: 19.04.2021
Godzina emisji: 7.15

Czytaj także

Kultura w czasie pandemii. Ponad 2 tysiące podmiotów otrzyma pomoc MKiDN

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 18:12
2064 instytucji i przedsiębiorstw artystycznych otrzyma pomoc z Funduszu Wsparcia Kultury, którego budżet wynosi 400 milionów złotych. Środki zostaną wykorzystane między innymi na zapewnienie ciągłości działalności artystycznej i utrzymanie miejsc pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lista beneficjentów do weryfikacji". Piotr Gliński wstrzymuje wypłaty z FWK

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 14:54
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński postanowił wstrzymać realizację wypłat ze środków Funduszu Wsparcia Kultury i przekazać listę beneficjentów do pilnej ponownej weryfikacji - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
rozwiń zwiń