Wakacje pod jabłonią? Rośnie zainteresowanie ogródkami działkowymi

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 10:00
Pandemia zniweczyła wiele planów turystycznych. Część państw, co prawda powoli, otwiera się na przyjezdnych, ale ilość formalności, które trzeba spełnić zniechęca potencjalnych turystów. Czy nadchodzące wakacje przyjdzie nam więc spędzić w zamknięciu? Niekoniecznie.
Coraz więcej osób zamierza spędzić tegoroczne wakacje na działce
Coraz więcej osób zamierza spędzić tegoroczne wakacje na działceFoto: www.pixabay.com

Czytaj też:
Wakacje plaża wypoczynek turystyka free 1200.jpg
Jak w tym roku będą wyglądały wakacje? Rzecznik rządu przedstawił możliwe scenariusze

Zamiast owoców morza w restauracji, sałatka owocowa pod gruszą. Zamiast zapierających dech w piersiach widoków podczas wycieczek fakultatywnych, ekscytująca walka z mszycami. Wreszcie zamiast noclegu w pięciogwiazdkowym hotelu, drzemka pod milionem gwiazd. Na niebie.

W dobie pandemicznej zawieruchy, na znaczeniu zyskują RODOS. Choć nie ogrzewa ich palące, śródziemnomorskie słońce i nie mają nic wspólnego z krajem Sokratesa, to wydają się ciekawą, wakacyjną alternatywą. Chodzi o Rodzinne Ogródki Działkowe Ogrodzone Siatką.

Posłuchaj
04:20 Gdzie spędzić tegoroczne wakacje? Rośnie zainteresowanie ogródkami działkowymi (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Jednorazowa zachcianka czy stały trend?

Cieplejsze dni powodują, że coraz tęskniej wypatrujemy możliwości wyrwania się z czterech ścian i spędzenia choć kilku dni na łonie przyrody. Nie dziwi więc zdecydowany wzrost zainteresowania ogródkami działkowymi. Najczęściej o takim sposobie wypoczynku myślą młodzi rodzice z dziećmi, ale to popularna forma spędzania czasu również wśród osób starszych. Specjaliści przypuszczają, że ten boom nie ma charakteru jednorazowej mody.

- Sądzimy, że trend nie przeminie z końcem tego roku, tylko będzie trwał - prognozuje w "Sygnałach dnia" Zofia Rut-Skórzyńska, kierownik Wydziału Prezydialnego w Biurze Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców. Gość audycji dodaje, że w porównaniu z latami ubiegłymi obserwujemy znaczny wzrost cen ogródków działkowych. Przed pandemią ceny dochodziły do 10 tysięcy, natomiast dziś ceny są kilkukrotnie wyższe i sięgają nawet 50 tysięcy za parcelę.

Czytaj też:
urlop praca 1200.jpg
Dni wolne w 2021 roku. Kiedy wziąć urlop i mieć dłuższe wakacje?

Za czym kolejka ta stoi?

Zainteresowanie ogródkami jest tak duże, że osoby zwlekające z decyzją mogą ostatecznie zostać z niczym. I to nawet pomimo stopniowego zwiększania podaży. W Gdańsku w najbliższym czasie do użytku ma zostać oddany ogród z siedemdziesięcioma sześcioma działkami. Problem w tym, że zgłoszeń wpłynęło już ponad pięćset. O zwiększeniu puli dostępnych działek myślą również w Zielonej Górze.


Fb/Polski Związek Działkowców

- W pierwszym etapie będzie to sto ogródków. Teren jest rozwojowy, jest w otulinie lasu więc daje bezpieczeństwo pod względem natury, jak również spokój jeśli chodzi o możliwość wypoczynku - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Dariusz Lesicki, wiceprezydent Zielonej Góry. Trwają prace nad doprowadzeniem wodociągu i energii elektrycznej.

Łyk świeżego powietrza zdrowia doda

Z badań opublikowanych w piśmie „HortTechnology” wynika, że praca w ogródku niesie szereg korzyści dla osób powyżej 70 roku życia: m.in. poprawia wydolność oddechową i sprawność manualną. Naukowcy z uniwersytetów w Korei Południowej dowiedli tymczasem, że wysiłek związany z pracami ogrodowymi działa zbawiennie na ludzi młodych. Jakby tego było mało, zalety obserwujemy również w sferze psychicznej.

Zobacz więcej:

O tym dlaczego spędzanie czasu na działce obniża poziom stresu, a nawet pomaga walczyć z depresją, w "Sygnałach dnia" mówi dr Joanna Grzymała-Moszczyńska z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Jesteśmy skupieni nie na przeglądaniu informacji na telefonie, albo na słuchaniu wiadomości w radiu czy telewizji, które przekazują nam dużo negatywnych informacji. Jesteśmy tu i teraz. Jesteśmy skupieni na tym, na co mamy wpływ.

Działka nie jest naszą własnością

Należy jednak pamiętać, że działki nie kupujemy na własność. Nabywamy jedynie prawa do tego, co na działce się znajduje. Wiąże się to z szeregiem przepisów, których musimy przestrzegać. Przykładowo, altana na terenie ogródków może mieć maksymalnie 35 metrów kwadratowych plus 12 metrów tarasu.

- Bywa tak, że czasem na działce jest altana, która jest zwyczajnie samowolą budowlaną. (...) W przypadku likwidacji ogrodu nie będzie się należało odszkodowanie za altanę, czy nasadzenia, które są niezgodne z regulaminem - wyjaśnia w Radiowej Jedynce Zofia Rut-Skórzyńska.

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Piotr Gociek, Daniel Wydrych

Materiał: Klaudia Porębska

Data emisji: 20.04.2021

Godzina emisji: 6:46

mg

Czytaj także

Co trzeci Polak z powodu koronawirusa zmienił swoje plany urlopowe

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 13:35
Wybuch pandemii koronawirusa nie wpłynął na plany urlopowe większości Polaków. Jednak trzy czwarte urlopowiczów spędzi wakacje w kraju – wynika z badania ING. Połowa badanych wykazuje większe zainteresowanie miejscami i atrakcjami blisko miejsca zamieszkania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcza antykryzysowa dla turystyki z podpisem prezydenta. Zobacz, jakie wprowadza rozwiązania

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 18:22
Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. drugą tarczę antykryzysową dla turystyki. Ustawa reguluje m.in. kwestię zwrotów pieniędzy za opłacone i nieodbyte z powodu koronawirusa wycieczki.
rozwiń zwiń