Mularczyk o RPO: wolą opozycji było przedłużenie kadencji Bodnara w sposób niekonstytucyjny

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 08:16
- Serce mówi, że dobrze, by sytuacja z RPO się zakończyła, natomiast rozum podpowiada, że może być ciężko - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, nawiązując do senackiego głosowania ws. RPO.

- Rozmowy trwają, sprawa jest poważna, już 8 miesięcy nie mamy Rzecznika Praw Obywatelskich, stąd myślę, że warto, by doszło do konsensusu czy kompromisu - powiedział gość radiowej Jedynki.

mid-21414332 (2).jpg
"Ujawniono sprzeczność pomiędzy konstytucją a ustawą". Prof. Domański o RPO

Wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sądowniczej ocenił, że byłoby dobrze, gdyby w Senacie doszło do kompromisu w sprawie wyboru Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Przypomniał, że wybrany przez Sejm Bartłomiej Wróblewski zadeklarował, że jest gotów powołać swojego zastępcę ze środowisk opozycyjnych.

Arkadiusz Mularczyk podkreślił, że zgodnie z konstytucją kadencja Adama Bodnara zakończyła się we wrześniu ubiegłego roku.


Posłuchaj
19:07 Jedynka/SD A. Mularczyk 7.15 20.01.2021.mp3 Mularczyk o RPO: wolą opozycji było przedłużenie kadencji Bodnara w sposób niekonstytucyjny (Sygnały dnia/Jedynka)

 

- Ustawodawca, tworząc konstytucję i urząd rzecznika, zakładał termin 5-letni, co oznacza, że nie pokrywa się on z kadencją Sejmu. (…) Mieliśmy sytuację, w której wolą opozycji było przedłużenie kadencji Adama Bodnara w sposób niekonstytucyjny - powiedział gość Sygnałów Dnia.

- W mojej ocenie stan tymczasowy, który powinien trwać do wyboru rzecznika, nie daje mandatu byłemu rzecznikowi. To teraz kwestia wyboru przez Sejm, a może prezydenta lub inny podmiot, RPO tymczasowego - dodał Arkadiusz Mularczyk.

trojka1704.jpg
"Adam Bodnar był ślepy na jedno oko". Politycy o wyborze nowego RPO

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

* * *

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Arkadiusz Mularczyk (poseł PiS, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa)

Data emisji: 20.04.2021 r. 

Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

Dr Bartłomiej Wróblewski: będę się starał trzymać urząd RPO z daleka od ideologii

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 10:50
- Jeśli zostanę Rzecznikiem Praw Obywatelskich, nie będę rzecznikiem ani rządu, ani opozycji. Będę się starał trzymać urząd rzecznika z daleka od ideologii - powiedział kandydat PiS na RPO dr Bartłomiej Wróblewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trzeba kogoś przekonać". Dr Karnkowski o szansach kandydata PiS na RPO w Senacie

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 14:34
- Musieliby wszyscy, którzy chcą być "za", przyjść, ktoś, kto nie jest "za", musiałby nie przyjść. Albo kogoś trzeba by jednak jeszcze przekonać. Nie wiem, czy przypadkiem pan senator Krzysztof Kwiatkowski jest taką osobą, którą można by było w tym przypadku próbować przekonać - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Karnkowski, odnosząc się do wyrównanych szans posła Bartłomieja Wróblewskiego w wyścigu do funkcji RPO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wróblewski: chcę pokazać, że można stworzyć w Polsce instytucję wewnętrznie spluralizowaną

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 06:56
 - Chcę pokazać, że możemy stworzyć w Polsce instytucję wewnętrznie spluralizowaną, nakierowaną na obronę praw obywateli, bez stawiania się w szeregach formacji politycznej; na swoich zastępców powołam osoby o odmiennych poglądach - powiedział PAP Bartłomiej Wróblewski, wybrany przez Sejm na stanowisko RPO.
rozwiń zwiń