Covidowa genetyka. "Przypuszczamy, że predyspozycje występują"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 20:42
Ponad rok temu w Polsce zdiagnozowano pierwszy przypadek zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Choć naukowcy wiedzą na jego temat coraz więcej, to ten niewidzialny wróg wciąż pozostaje groźny. Czy o zakażeniu mogą decydować genetyczne predyspozycje?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Evgeny Atamanenko/shutterstock

Shutterstock piłka Liga Mistrzów 1200F.jpg
Wiedział, że jest zakażony i zagrał w meczu. Piłkarz skazany
Posłuchaj
25:05 2021_04_26 19_29_22_PR1_Eureka.mp3 Prof. Anna Wójcicka zauważa, że "w tym momencie najbardziej potwierdzony wydaje się, chociaż też długo budził wątpliwości, pewien związek ryzyka zachorowania na COVID-19 z grupą krwi" (Jedynka/Eureka)

W toku badań nad koronawirusem udało się opracować szczepionki przeciwko COVID-19. Za szczególny sukces medycyny i nauki uznano stworzenie szczepionki mRNA, czyli tzw. szczepionki nowej generacji. Kwas rybonukleinowy wykorzystywany jest w preparacie jako matryca do produkcji białek wirusowych. Naukowcy wciąż jednak śledzą rozwój wirusa i pracują zarówno nad lekami przeciwko koronawirusowi, jak i nad dokładniejszymi testami.

Związek COVID-19 z grupą krwi?

Tajemnicą nadal pozostają genetyczne predyspozycje na COVID-19. - Jest to kierunek, nad którym pracują laboratoria na całym świecie od samego początku pandemii. Jeżeli chodzi o predyspozycje genetyczne do zachorowania na COVID-19, przypuszczamy, że one występują, natomiast nie zostały jeszcze zbyt dobrze rozpracowane - mówi prof. Anna Wójcicka, badaczka zajmująca się genetyką covidovą, współzałożycielka innowacyjnej firmy Warsaw Genomics, w skład której weszli naukowcy i lekarze związani z Uniwersytetem Warszawskim i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.

Prof. Anna Wójcicka zauważa, że "w tym momencie najbardziej potwierdzony wydaje się, chociaż też długo budził wątpliwości, pewien związek ryzyka zachorowania na COVID-19 z grupą krwi". - Wydaje się, że pacjenci z grupą krwi 0 mają najniższe ryzyko zachorowania, a szczególnie, jeżeli są jeszcze Rh-. Badano różne warianty genetyczne białek, które występują na dużym poziomie w naszych płucach, ale to też nie zostało potwierdzone - dodaje gość Jedynki.

SARS-CoV-2, a inne wirusy

Często dochodzi do sytuacji, że żona przechorowuje COVID-19, natomiast mąż i dzieci, będący z nią na kwarantannie, już nie. Z czego to wynika?

- Nie wiemy tego. Oczywiście ryzyka zachorowania minimalizujemy dzięki odpowiedzialnemu zachowaniu, jak noszenie maseczki, zachowywanie dystansu i częste mycie rąk, jeżeli jednak opiekujemy się chorą osobą, to nie jest to zawsze możliwe. Dlatego też podejrzewamy, że ryzyko zachorowania jest uwarunkowane genetycznie (...). Dlaczego tak uważamy? Tak jest przy większości wirusów, np. wirusem HIV zarażamy się bardziej lub mniej w zależności od naszej budowy genetycznej. Wymaga on specjalnego kluczyka do naszych komórek odpornościowych, żeby do nich wniknąć i w związku z tym pewne osoby w ogóle nie mają możliwości, aby wirus je zaraził - wyjaśnia prof. Anna Wójcicka.

- Drugim takim wirusem jest wirus grypy, który także z większą efektywnością zaraża osoby o konkretnych wariantach genetycznych. W przypadku SARS-CoV-2 przypuszczamy, że jest tak samo. To uwarunkowanie nie zostało jednak jeszcze dobrze scharakteryzowane - słyszymy.

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

Porozmawialiśmy z zastępcą dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego Beatą Czekaj-Wiśniewską. Tematem rozmowy byli ludzie tworzący Konstytucję 3 maja, prace Hugona Kołłątaja i Ignacego Paderewskiego. Powiedzieliśmy, jaki wkład w uchwalenie Konstytucji 3 maja mieli Franciszek Dmochowski oraz Franciszek Salezy Jezierski. Zajrzeliśmy też do zbiorów Centralnej Biblioteki Wojskowej w poszukiwaniu dokumentów poświęconych Ustawie Rządowej z 3 maja i jej twórcom.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Anna Wójcicka (badaczka zajmująca się genetyką covidovą, współzałożycielka innowacyjnej firmy Warsaw Genomics, w skład której weszli naukowcy i lekarze związani z Uniwersytetem Warszawskim i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym), Beata Czekaj-Wiśniewska (zastępca dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego)

Data emisji: 26.04.2021

Godzina emisji: 19.29

DS

Czytaj także

Migrena - specyficzny ból głowy o nieznanym podłożu. Jak ją leczyć?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 21:20
Migrenę po raz pierwszy opisano w I wieku naszej ery na terenie dzisiejszej Turcji. Już wtedy zauważono, że jest ona różna od innych typów bólu głowy i wyodrębniono ją jako oddzielną dolegliwość. Do obecnych czasów podejmuje się próby wyjaśnienia, czym dokładnie jest spowodowana, jednak cały czas istnieją pewne niewiadome.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak szkoła niweluje negatywne skutki pandemii wśród dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 15:07
Polska znajduje się w czołówce krajów Unii Europejskiej, których uczniowie najdłużej uczą się w domach. To oczywiście pokłosie pandemii. Skutki takiego stanu rzeczy widoczne są w kondycji psychicznej uczniów. Czy szkoła ma do odegrania jakąś rolę we wzmacnianiu zdrowia dziecka?
rozwiń zwiń