Czy można przyjmować aspirynę w trakcie szczepienia? Dr Zaczyński wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 07:54
Dr Artur Zaczyński, członek Rady Medycznej przy premierze, dyrektor szpitala na Stadionie Narodowym i zastępca dyrektora ds. medycznych CSK MSWiA w Warszawie, w Programie 1 Polskiego Radia odpowiedział na liczne pytania dotyczące ewentualnych przeciwwskazań do poddania się szczepieniom przeciwko COVID-19.

Na wtorkowej konferencji prasowej Michał Dworczyk zapowiedział, że 28 kwietnia uruchomiona zostanie rejestracja dla osób między 30 a 39 rokiem życia, które wcześniej zgłosiły za pośrednictwem formularza elektronicznego gotowość do zaszczepienia się.

dworczyk free 1200.jpg
Zapisy na szczepienia dla wszystkich pełnoletnich osób. Jest nowy harmonogram

Dr Artur Zaczyński odpowiedział na nurtujące naszych słuchaczy pytania związane z bezpieczeństwem poddania się szczepieniom. Na pytanie o szczepienie ozdrowieńców odparł, że najważniejsze jest, żeby "nie zareagowali negatywnie przy wysokim poziomie przeciwciał". Dopytywany o ilość dawek szczepionek podawanych ozdrowieńcom, wyjaśnił, że nie ma jeszcze jednoznacznych rekomendacji.

Czytaj również:

Gość audycji odpowiedział również na pytania dotyczące przyjmowania aspiryny w trakcie szczepienia jako środka zapobiegającego zakrzepicy. - Pamiętajmy, że żadna substancja nie jest obojętna dla organizmu - zastrzegł lekarz. Dodał, że decyzję o takim postępowaniu należy skonsultować z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

Szczepionka dla kobiet i dzieci

Dr Zaczyński podkreślił, że "nie ma na razie zarejestrowanej żadnej szczepionki dla kobiet w ciąży". - Trwają badania czy kobiety karmiące mogą się szczepić - dodał.

W dalszej części audycji również odpowiedzi na pytania, czy kobiety przyjmujące antykoncepcję hormonalną mogą się szczepić i czy należy odstawić lekarstwa, a także czy możliwe będzie szczepienie dzieci.

Lekarzy pytany o szczepienie się różnymi substancjami w przypadku każdej z dawek odparł, że "w tej chwili nie jest rekomendowana zmiana preparatu w trakcie szczepienia".


Posłuchaj
18:36 Jedynka/SD Zaczyński 7.15 21.04.2021.mp3 Dr Zaczyński o przyjmowaniu aspiryny w trakcie szczepienia: żadna substancja nie jest obojętna dla organizmu (Sygnały dnia/Jedynka)

 

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził: Grzegorz Jankowski
Gość: dr Artur Zaczyński
Data emisji: 21.04.2021
Godzina emisji: 07.15

st

Czytaj także

"Może skończyć się kolejnymi falami zakażeń nowymi wariantami koronawirusa". Maria Libura o międzynarodowej turystyce

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 15:27
- Tak długo jak mamy olbrzymie połacie geograficzne, w których szaleje epidemia, wzrasta ryzyko, że powstaną kolejne, groźniejsze mutacje koronawirusa - powiedziała w Polskim Radiu 24 Maria Libura z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Grzesiowski: indyjski wariant COVID-19 "wchodzi do gry" w Europie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 16:00
"Wciąż pojawiają się nowe warianty SARS-CoV-2 roznoszone po całym świecie. Nowy wariant COVID-19, tzw. wariant indyjski B.1.617, wchodzi do gry w Europie" - ostrzega dr Paweł Grzesiowski. W Wielkiej Brytanii wykryto już ponad 100 przypadków zakażenia tym wariantem.
rozwiń zwiń