Wiceszef MSZ: sytuacja w Donbasie jest bardzo napięta, ale nie zagraża Polsce

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 08:46
- Obserwujemy zwiększającą się obecność sił zbrojnych na wschodzie Ukrainy i na Krymie. Mowa nawet o 150 tys. rozlokowanych żołnierzy przy ukraińskiej granicy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.
Talaga24.jpg
Talaga o sytuacji w Donbasie: groźba wojny również jest świetnym argumentem politycznym

Według ukraińskiego MSZ przy granicach Ukrainy Rosja skoncentruje niedługo ponad 120 tys. żołnierzy. Minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba wezwał Zachód do nałożenia na Rosję nowych sankcji gospodarczych.

Posłuchaj
09:33 PR1 2021_04_21-08-14-44_for_media.mp3 Marcin Przydacz: sytuacja na Ukrainie jest bardzo napięta, ale nie zagraża Polsce (Sygnały dnia/Jedynka)

Marcin Przydacz przyznał, że "sytuacja na Ukrainie jest bardzo napięta, ale nie zagraża Polsce". - Warto pamiętać, że poza naszymi zdolnościami militarnymi jesteśmy również członkiem najpotężniejszego sojuszu, czyli NATO. Obserwujemy zwiększającą się obecność sił zbrojnych na wschodzie Ukrainy i na Krymie. Mowa nawet o 150 tys. rozlokowanych żołnierzy przy ukraińskiej granicy. Mam nadzieję, że do dalszej eskalacji nie dojdzie - mówił wiceszef MSZ.

Gość Polskiego Radia mówił, że "pod względem działań obronnych strona ukraińska jest dziś w innej sytuacji niż kilka lat temu". - Również na Białorusi sytuacja jest napięta. Łukaszenka oddaje Rosji Białoruś za cenę utrzymania się przy władzy. Największą słabością Zachodu jest konieczność uzgadniania szeregu stanowisk, nie do końca spójne interesy i hipokryzja u części krajów - jak akceptacja takich projektów jak Nord Stream 2 - powiedział.

Czytaj także:

- Nord Stream 2 jest niebezpieczny dla bezpieczeństwa Europy, o czym powinny wiedzieć same Niemcy. W duchu obrony interesu europejskiego sprzeciwiamy się temu projektowi - dodał. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

* * *

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Prowadzi: Grzegorz Jankowski

Gość: Marcin Przydacz (wiceminister spraw zagranicznych)

Data emisji: 21.04.2021 r. 

Godzina emisji: 8.15

dn

Czytaj także

Bolesne sankcje. "USA zamknęły Putinowi dostęp do milionów dolarów pożyczek. Wskazano mu też marchewkę"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 21:34
- W wyniku amerykańskich sankcji Rosja de facto nie będzie powiększać swojego zadłużenia. Nie będzie mogła sprzedawać obligacji na rynku międzynarodowym i nie będzie mogła pożyczać setek milionów dolarów, co w normalnych okolicznościach mogłaby robić. Ta możliwość została odcięta – zauważa w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Anders Aslund z think tanku "Atlantic Council". Analityk dodał, że "marchewką" dla Władimira Putina jest obietnica szczytu dwustronnego – jeśli będzie się dobrze zachowywał. – Taka obietnica nic nie kosztuje – mówi ekspert.
rozwiń zwiń