Minister edukacji: będą dodatkowe zajęcia wspomagające po powrocie do nauki zdalnej

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 08:13
- Przez kolejne 10 tygodni w każdej klasie, w każdej szkole, w każdym oddziale będziemy proponować dodatkową godzinę tygodniowo, a później będziemy sprawdzać, jak to wygląda, jakie są dalsze potrzeby w tym względzie - mówił w Programie 1 Polskiego Radia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jak wyjaśnił, resort oświaty przygotowuje więcej programów wsparcia uczniów po okresie nauczania zdalnego.

W poniedziałek do szkół powrócili uczniowie klas I-III w 11 województwach. Nie wszyscy, Minister Edukacji i Nauki zadecydował bowiem, że przynajmniej na razie nauka odbywać się będzie w trybie hybrydowym. Jest to jednak istotny krok, a także ważny sygnał świadczący o tym, że trzecia fala koronawirusa odchodzi. Szczepienia dają nadzieję, że jest to równocześnie ostatnia fala pandemii. W "Sygnałach dnia" o działaniach resortu edukacji mówił jego szef Przemysław Czarnek.

Czarnek PAP-1200.jpg
Powrót do nauki stacjonarnej. Czarnek: jest szansa, że w maju będzie to możliwe

Kiedy powrót do szkół kolejnych uczniów?

Gość Polskiego Radia stwierdził, że o dalszych krokach w otwieraniu szkół decydować będzie szybkość opadania krzywej zachorowań. Jak podkreślił, ostatnie tygodnie napawały optymizmem, dlatego stwierdził, że w kwietniu uda się stopniowy powrót do szkół. Chociaż - mówił minister - jego słowa część ekspertów uważało za "science fiction", zostały one spełnione.

- Mam nadzieję, że ta odpowiedzialność społeczna będzie wykazywana przez nas również w następnych dniach, zwłaszcza w tym długim weekendzie majowym i maj będzie z kolei miesiącem, gdzie do nauki stacjonarnej wrócą wszyscy. Ale o tym, jak będzie dokładnie, jaki będzie harmonogram, będziemy decydować w najbliższych dniach i pewnie będzie taki komunikat w najbliższych dniach - dodał Przemysław Czarnek.

Posłuchaj
21:11 S4_PCM_PR1_mp3 2021_04_26-07-15-32_for_media.mp3 Przemysław Czarnek: trzeba stawić czoła wszystkim negatywnym skutkom nauki zdalnej ("Sygnały dnia" / Jedynka)

Czytaj również:

Walka z konsekwencjami pandemii

forum matura 1200.jpg
Matury i egzamin ósmoklasisty. Jak będą wyglądać w tym roku, jak w najbliższych latach?

Szef resortu oświaty mówił także o planach na powrót uczniów do szkół. Jak podkreślił, wielomiesięczny okres edukacji zdalnej przyniósł wprawdzie wzrost kompetencji cyfrowych wśród uczniów, jednak ilość minusów przesłaniających plusy jest przytłaczająca. Z tymi negatywnymi konsekwencjami nauki zdalnej - jak mówił - trzeba będzie się zmierzyć.

- Już przeznaczyliśmy 187 mln zł na dodatkowe zajęcia wspomagające uczniów po powrocie do nauki stacjonarnej. Ruszymy z nimi natychmiast, jak tylko możliwy będzie powrót do nauki stacjonarnej wszystkich klas IV-VIII i szkół ponadpodstawowych. Przez kolejne 10 tygodni w każdej klasie, w każdej szkole, w każdym oddziale będziemy proponować dodatkową godzinę tygodniowo, a później będziemy sprawdzać, jak to wygląda, jakie są dalsze potrzeby w tym względzie - mówił Przemysław Czarnek.

Dodał, że dalsze programy szykowane lub już rozpoczęte przez Ministerstwo Edukacji i Nauki dotyczą: kondycji fizycznej - zaangażowały się w to wszystkie AWF-y w Polsce; wsparcia psychologicznego - tutaj model wsparcia wykonać mają pracownicy naukowi UKSW; walki z krótkowzrocznością - Uniwersytet Medyczny przeprowadzi przesiewowe badania wzroku.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

. .

* * *

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Katarzyna Gójska
Gość: Przemysław Czarnek (minister edukacji i nauki)
Data emisji: 26.04.2021
Godzina emisji: 07.15

jmo

Czytaj także

Jak będą wyglądały egzaminy w latach 2021, 2022 i 2023? Minister edukacji i nauki wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 15:42
- Egzaminy ósmoklasisty i maturalne, w 2021 roku, odbędą się w zaplanowanym terminie - poinformował minister edukacji i nauki. Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej przedstawił również zmiany w egzaminach w latach 2022-2023.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje prof. Mirosław Handke. Były minister edukacji miał 75 lat

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 10:35
W wieku 75 lat zmarł prof. Mirosław Handke, minister edukacji w rządzie Jerzego Buzka i były rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie - poinformowała uczelnia w czwartkowym komunikacie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powrót klas I-III do nauki w szkołach. Jest podpisane rozporządzenie

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 18:52
- Podpisałem rozporządzenie, które od poniedziałku przyszłego tygodnia pozwala na pójście do nauki stacjonarnej dzieciom klas I-III w 11 województwach – poinformował w czwartek szef Ministerstwa Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.
rozwiń zwiń