Sezon na kleszcze rozpoczęty. Jak się przed nimi uchronić?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 09:26
W lasach i na łąkach pojawia się coraz więcej kleszczy. Te niewielkie pajęczaki są źródłem groźnych chorób - zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Co zrobić, by uchronić się przed atakiem?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: PNG Guru/Shutterstock.com

Czytaj też:
kleszcz 1200 free
Kleszcze są już aktywne! Czy każdy jest niebezpieczny?

Aktywność kleszczy obserwujemy od przełomu marca i kwietnia, aż do przełomu października i listopada. Najbardziej aktywne są w maju i czerwcu. By wycieczka na łono natury była bezpieczna, powinniśmy zadbać o odpowiedni ubiór. Taki, który uniemożliwi kleszczowi dostęp do naszego ciała. Chodzi tu przede wszystkim o koszule z długim rękawem i długie spodnie.


Posłuchaj
03:34 _PR1_AAC 2021_04_26-07-46-46.mp3 Trwa sezon na kleszcze (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Warto wiedzieć, że kleszcze najchętniej wybierają te miejsca, w których naskórek jest najdelikatniejszy. - Po powrocie z lasu, leśnicy sugerują obejrzenie całego ciała. Wszystkich wrażliwych miejsc, czyli miejsc pod pachami, miejsc, w których nasze ciało się zgina - mówi w "Sygnałach dnia" Leopold Leśko, specjalista służby leśnej w Nadleśnictwie Puławy.

Czytaj też:
shutterstock pies kot 1200.jpg
Jak zadbać o futro naszego pupila na wiosnę?

Kleszcz - nośnik chorób zakaźnych

Kleszcze przenoszą co najmniej kilka groźnych chorób. Wśród najpoważniejszych są borelioza oraz odkleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. Co istotne, w początkowej fazie choroba może nie zostać rozpoznana z uwagi na brak charakterystycznych objawów. To, jak reagować w sytuacji, w której znajdziemy kleszcza, zależy od wielu czynników.

- O ile kleszcz nie zdążył się jeszcze do skóry dostać, to po prostu go usuwamy. Istotny jest też czas, bo są badania, które wskazują, że nawet do 72 godzin, jeśli tego kleszcza usuniemy, to powodujemy zmniejszone ryzyko zachorowania - mówi na antenie radiowej Jedynki dr Artur Bodys ze Szpitala Specjalistycznego w Puławach. Dodaje, że w aptekach znajdziemy liczne przyrządy do samodzielnego pozbycia się pajęczaków.

Powikłania

Brak odpowiedniej reakcji może prowadzić do licznych powikłań. Objawem boreliozy jest tzw. rumień wędrujący. To zmiana skórna o kształcie okręgu, przypominająca wysypkę. Może powiększać się wraz z upływem czasu. Rumieniowi może towarzyszyć swędzenie, obwódka o różowej lub fioletowej barwie, czy powiększone węzły chłonne. Niestety, nie u wszystkich zakażonych rumień występuje, a to często uniemożliwia szybką diagnozę.

Część skutków boreliozy możemy obserwować po kilku tygodniach lub nawet po kilku latach, gdyż czas dostania się bakterii do serca czy mózgu jest różny. Najgroźniejsze powikłania dotyczą ośrodkowego układu nerwowego. Osoba zakażona może cierpieć na niedowład mięśni twarzy czy zapalenie mózgu. Mogą występować również zaburzenia pracy serca.

Zatroszczmy się o nasze psy

W grupie ryzyka są również zwierzęta, a zwłaszcza psy. Na rynku dostępne są specjalne obroże przeciw kleszczom lub krople mające zmniejszać ryzyko dostania się pajęczaka do skóry. Ich skuteczność jest jednak różna, a choroby przenoszone przez kleszcze mogą mieć fatalne skutki. Dla psów niezwykle groźna jest babeszjoza.

Fb/Nadleśnictwo Łopuchówko, Lasy Państwowe

- Kleszcze są groźne szczególnie dla psów dlatego, że jest to choroba śmiertelna. Jeżeli właściciel nie szuka pomocy u lekarza weterynarii, to taki pies odejdzie. Natomiast musimy też pamiętać, że taki pies czy kot, który wychodzi na zewnątrz, może przynieść kleszcze do nas do domu i wtedy dla nas może to być groźne - tłumaczy gość audycji, lekarz weterynarii Jacek Krasucki.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Katarzyna Gójska i Daniel Wydrych

Data emisji: 26.04.2021

Godzina emisji: 7:46

mg/kh


Czytaj także

Pies w budzie. Tylko w wyjątkowych przypadkach!

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 17:40
- Trzymanie psa w budzie w XXI wieku już w ogóle nie powinno się zdarzać - mówi Patrycja Jarosz ze Schroniska "Na Paluchu" w Warszawie. - Psy to zwierzęta towarzyszące, które łakną kontaktu z człowiekiem. Dlatego powinny być w domu, razem z nami. 
rozwiń zwiń