Wiceminister zdrowia: 8 tysięcy zakażeń w ciągu ostatniej doby, widać trend spadkowy

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 08:35
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że w ciągu doby potwierdzono ponad 8 tysięcy zakażeń. To 40 procent mniej niż tydzień temu. Waldemar Kraska zauważył na antenie Programu 1 Polskiego Radia, że trend epidemii jest spadkowy, co jest dobrą wiadomością.

dworczyk free 1200.jpg
Zapisy na szczepienia dla wszystkich pełnoletnich osób. Jest nowy harmonogram

Waldemar Kraska dodał, że choć liczba zgonów osób chorych na COVID-19 i zakażonych koronawirusem utrzymuje się na wysokim poziomie, to systematycznie spada.


Posłuchaj
17:08 [STUDIA]S4_(PCM) 28 Ŕďđĺëü 2021 08_15_08.mp3 Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia o sytuacji pandemicznej w Polsce (Jedynka/Sygnały dnia)

 

- Codziennie zmniejsza się liczba hospitalizowanych z powodu zakażenia koronawirusem, to bardzo dobre informacje, bo wydolność służby zdrowia podczas szczytu trzeciej fali była na granicy wytrzymałości - mówił wiceminister w Jedynce.

- W ciągu ostatniej doby mniej niż 1 300 łóżek w szpitalach było zajętych przez pacjentów z COVID-19, także prawie o sto respiratorów. To są bardzo dobre informacje  - argumentował wiceminister zdrowia.

Gość Sygnałów Dnia wskazał, że innym symptomem, który potwierdza trend spadkowy, jest też dzienna liczba wyjazdów karetek pogotowia do pacjentów. Powiedział, że w szczycie III fali to było ponad 11,5 tysiąca, a obecnie jest to 8,5 tysiąca wyjazdów.

Zaznaczył, że rząd chce starać się o to, by więcej osób miało dostęp do szczepień, zwłaszcza w małych miejscowościach. 

Łagodzenie obostrzeń. Plany na kilkanaście tygodni

Wiceminister zdrowia mówił także, że na konferencji rządu będą przedstawione plany w kwestii łagodzenia obostrzeń. Ma to mieć miejsce po posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego.

- Chcemy przedstawić "mapę" na kilkanaście najbliższych tygodni, zakładając, że trend spadkowy będzie w dalszym ciągu utrzymany – mówił, zapowiadając konferencję rządu ws. zmian w reżimie obostrzeń.

Wiceminister był pytany również o plany certyfikatów czy paszportów koronawirusowych. Ocenił, że warunkiem ich wprowadzenia powinien być m.in. równy dostęp do szczepionek dla wszystkich chętnych.

Więcej w nagraniu.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził: Grzegorz Jankowski
Gość: Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia
Data emisji: 28.04.2021
Godzina emisji: 08.15

Jedynka/IAR/in./agkm

Czytaj także

"Może skończyć się kolejnymi falami zakażeń nowymi wariantami koronawirusa". Maria Libura o międzynarodowej turystyce

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 15:27
- Tak długo jak mamy olbrzymie połacie geograficzne, w których szaleje epidemia, wzrasta ryzyko, że powstaną kolejne, groźniejsze mutacje koronawirusa - powiedziała w Polskim Radiu 24 Maria Libura z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Grzesiowski: indyjski wariant COVID-19 "wchodzi do gry" w Europie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 16:00
"Wciąż pojawiają się nowe warianty SARS-CoV-2 roznoszone po całym świecie. Nowy wariant COVID-19, tzw. wariant indyjski B.1.617, wchodzi do gry w Europie" - ostrzega dr Paweł Grzesiowski. W Wielkiej Brytanii wykryto już ponad 100 przypadków zakażenia tym wariantem.
rozwiń zwiń