Więcej deszczu czy słońca? Jaka pogoda w majówkę? Prognoza IMGW

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 08:05
Długi weekend majowy, według obecnych prognoz, zapowiada się raczej chłodno i deszczowo. Według IMGW, nie ma co liczyć na "nagły wybuch ciepłej pogody". 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Olesia Bilkei

Na termometrach zobaczymy od 7 do 16 stopni Celsjusza. Tylko w niedzielę temperatura będzie wyższa, ale będzie to jednocześnie także najbardziej pochmurny dzień. 


Czytaj też
covid ulica maska free shutt 1200 .jpg
Pogoda a zakażenie COVID-19. Eksperci wskazują na rolę temperatury i nasłonecznienia

Jak mówi w Polskim Radiu Michał Ogrodnik, synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, przez cały majowy weekend pogoda będzie bardzo zmienna.


Posłuchaj
04:08 _PR1_AAC 2021_04_28-06-46-53.mp3 Jaka pogoda w majówkę? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

-  W sobotę nad Polską zalegać będą dwie masy powietrza: chłodna w północnej części kraju i ciepła na południu. Niestety, wraz z napływem cieplejszego powietrza z południa, przemieszczać się też będzie strefa opadów deszczu, które miejscami mogą być intensywne - podkreśla synoptyk. 

Niewykluczone są także burze.

Także po majówce pogoda raczej nie będzie nas na razie rozpieszczać. - Chłód najbardziej odczuwalny będzie w nocy, kiedy temperatura może znów zbliżać się do zera - mówi Michał Ogrodnik. - To, że początek maja nie zaczyna się optymistycznie, ciepłą i słoneczną pogodą, nie oznacza, że cały miesiąc taki będzie - dodaje. 

Warto także przypomnieć, że ubiegłoroczny maj był w Polsce najzimniejszym od 29 lat.

***

Szczegółowa prognoza pogody na 1-3 maja:

Z prognoz IMGW wynika, że noc poprzedzająca majówkę (z piątku na sobotę) przyniesie na północnym wschodzie kraju spadek temperatury powietrza do -2 st. C, ale kolejne noce już w całym kraju bez przymrozków.

W sobotę pogoda trochę się poprawi i w skali kraju nie będzie najgorsza – zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, opady deszczu wystąpią jedynie na południu kraju. Rano miejscami na Pomorzu, Mazurach i Podlasiu spadek temperatury powietrza wyniesie do -2 st. C, na pozostałym obszarze temperatura od 1 do 7 st. C. W ciągu dnia temperatura od 10 do 17 st. C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich.

W niedzielę będzie już gorzej - pochmurnie z opadami deszczu. Okresami opady będą miały umiarkowane natężenie. Na południu i wschodzie wystąpią burze. Rano będzie bez przymrozków, a temperatura na przeważającym obszarze wyniesie od 4 do 8 st. C, tylko na południowym wschodzie od 9 do 14 st. C. W ciągu dnia na północnym zachodzie będzie od 8 do 14 st. C oraz od 15 do 21 st. C na południowym wschodzie. Wzrośnie prędkość i porywistość wiatru, szczególnie w burzach, gdzie porywy mogą osiągać 60 km/h. Wiatr zacznie zmieniać kierunek z południowego na północny.

Ostatni dzień majówki, czyli poniedziałek, będzie również pochmurny z przelotnymi opadami deszczu, zwłaszcza na północy i północnym wschodzie. Przejaśnień synoptycy IMGW spodziewają się na południu, tutaj też nie powinno padać. Zrobi się chłodniej. Nad ranem temperatura powietrza wyniesie od 3 do 5 st. C, a w ciągu dnia od 8 do 16 st. C. Nadal pozostanie okresami silniejszy i porywisty północno-zachodni wiatr. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Prowadzą: Karolina Rożej, Grzegorz Jankowski 

Materiał: Maja Mazurek 

Data emisji: 28.04.2021

Godzina emisji: 6.46

Jedynka/IAR/PAP/kh

Czytaj także

Czy tegoroczna wiosna i lato zaskoczą nas pogodowo?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 12:28
Mimo tego, że zaczęła się już nie tylko astronomiczna, ale także kalendarzowa wiosna, nadal nie bardzo widać ją wokół nas. Jednak, jak prognozują synoptycy IMGW, do Polski powoli zbliża się wiosenne ocieplenie, a najbliższe dni mogą być ostatnimi w tym sezonie podczas których doświadczymy zimowej aury. 
rozwiń zwiń