Sobolewski: większość wyborców PO nie rozumie działań ich partii ws. KPO

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 08:15
- Przewodniczący PO powinien poczytać badania, bo oni lubią czasami powoływać się na badania, ukazujące, że tylko 3 proc. wyborców PO rozumie stanowisko tej partii w stosunku do Krajowego Planu Odbudowy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Sobolewski, szef Komitetu Wykonawczego PiS i poseł tej partii. Dodał, że w ocenach KPO, wśród polityków PO słyszał "dwugłos, a nawet trójgłos". 

Podczas czwartkowego posiedzenia Rady Krajowej PO, przewodniczący tej partii, Borys Budka, apelował do liderów Lewicy, którzy porozumieli się z rządem w sprawie Krajowego Planu Odbudowy, by "nie paktowali z diabłem". Pytany o ocenę takiego sposobu wywierania presji na Lewicę przez PO, gość Polskiego Radia stwierdził, że "z tą presją to bym ze strony PO był ostrożny".

1200_Sejm_TT.jpg
Sejmowe głosowanie ws. projektu ustawy o Funduszu Odbudowy. Jest termin

Borys Budka "powinien poczytać badania"

- Słyszałem tam dwugłos, a nawet trójgłos: najpierw przewodniczący PO, Borys Budka, podtrzymuje swoje zdanie, obrażając przy tym Lewicę, ale słyszę też głos z Gdańska, gdzie pani prezydent Aleksandra Dulkiewicz mówi, że w Sejmie głosowałaby za tym programem, rozumiejąc, że to są pieniądze dla samorządów. Słyszeliśmy też niedawno, że spotkanie z p. ministrem Budą miał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który prosił o pieniądze na metro dla Warszawy z Krajowego Planu Odbudowy. Przypominam, że Rafał Trzaskowski jest wiceprzewodniczącym PO - wskazał poseł PiS.

- Ta presja to bardziej chyba zaczyna być skierowana w stronę przewodniczącego PO. Powinien poczytać badania, bo [oni] lubią czasami powoływać się na badania, z których wynika, że tylko 3 proc. wyborców PO rozumie stanowisko tej partii w stosunku do KPO - dodał. 

Czytaj także: 

- Drugie pytanie, w stosunku do presji PSL na Lewicę. Rozumiem, że PSL, które mieni się partią chłopską - dawno już nią nie jest, ale mieni się nią - wytłumaczy rolnikom, że jest przeciwko pieniądzom dla rolnictwa, bo KPO wiąże się też z większym środkami dla rolnictwa. Stawiając kropkę, zadam pytanie: jak to wytłumaczy PSL na wsi - pytał Krzysztof Sobolewski.

Posłuchaj
22:55 [STUDIA]S4_(PCM) 30 kwiecień 2021 07_15_00_for_media.mp3 Krzysztof Sobolewski: większość wyborców PO nie rozumie działań ich partii ws. Krajowego Planu Odbudowy (Jedynka/Sygnały dnia)

W rozmowie więcej komentarza gościa Polskiego Radia do sytuacji politycznej w Polsce. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

Waldemar Buda 1200.jpg
"W piątek rząd przyjmie dokument". Waldemar Buda o Krajowym Planie Odbudowy

Nieporozumienie w sprawie setek miliardów euro

We wtorek doszło do spotkania przedstawicieli Lewicy z premierem Mateuszem Morawieckim i przedstawicielami klubu PiS ws. Funduszu Odbudowy i KPO. Obie strony zakomunikowały potem, że doszło do porozumienia w sprawie poparcia dla Krajowego Planu Odbudowy - zostały przyjęte wszystkie propozycje Lewicy do tego dokumentu. KPO w piątek ma zostać przyjęty przez rząd, a potem przesłany Komisji Europejskiej. 

Inne kluby opozycyjne, m.in. PSL i KO, skrytykowały postawę Lewicy ws. "dogadania się" z rządem ws. poparcia KPO, zarzucając jej "zdradę opozycji, wyborców i polskiej demokracji" oraz że zapomniała o "wspólnych opozycyjnych postulatach i żadnego z nich nie wynegocjowała i nie wymusiła na rządzie". - Mam nadzieję, że koledzy z Lewicy pójdą po rozum do głowy i wrócą do porozumienia opozycji; nagle zaczęli bezgranicznie ufać Morawieckiemu i Kaczyńskiemu - skomentował szef PO Borys Budka. - Lewica wpadła na spalony i na pewno zagrała nieczysto, bo złamała solidarność opozycyjną - ocenił zaś prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Czytaj także: 

W 2020 r. przywódcy państw członkowskich na unijnych szczytach w Brukseli wynegocjowali kształt unijnego budżetu na lata 2021-2027 oraz zupełnie nowego instrumentu finansowego UE, Funduszu Odbudowy, który ma być reakcją na kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię COVID-19. Aby uruchomić wypłatę środków z FO, kraje członkowskie muszą ratyfikować grudniową decyzję Rady Europejskiej o zwiększeniu zasobów własnych UE. Z kolei podstawą do sięgnięcia po środki z Funduszu Odbudowy będzie Krajowy Plan Odbudowy.

. .

***

Audycja: "Sygnały dnia"

ProwadziłaKatarzyna Gójska

GośćKrzysztof Sobolewski (szef KW PiS)

Data emisji: 30.04.2021

Godzina emisji: 07.15

mbl

Czytaj także

Echa porozumienia Lewicy i PiS. Filip Kaczyński: PO nie zależy na merytorycznej pracy

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 09:00
- W sprawie Funduszu Odbudowy, Lewica w przeciwieństwie do PO, zachowała się jak prawdziwa i konstruktywna opozycja - mówił w Polskim Radiu 24 Filip Kaczyński z PiS. Gościem audycji był też Marek Sowa z KO. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siewiereniuk-Maciorowska: Strajk Kobiet pokazał Lewicy środkowy palec

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 12:10
- Lewica broniła Strajku Kobiet, broniła działaczek, chroniła je w czasie protestów, politycy się pojawiali, były organizowane pomoce prawne, interwencje poselskie. To teraz Strajk Kobiet pokazał [Lewicy] taki wielki środkowy palec w podziękowaniu za tę pomoc - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska, komentując atak Strajku Kobiet na Lewicę za poparcie Krajowego Planu Odbudowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik rządu: apeluję do Budki, aby spojrzał w lustro i przekonał się, że warto zagłosować za środkami z UE

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 12:14
- Platforma Obywatelska, Borys Budka, który jeszcze w grudniu apelował do premiera o to, aby jak najszybciej przyjąć ustawę o zasobach własnych, obiecywał tutaj - w tym budynku, piętro niżej, obiecywał, że niezwłocznie przegłosują ustawę o zasobach własnych, dzisiaj nie powtórzy sobie tych słów przed lustrem i sam siebie ponownie nie przekona - mówił w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń