"Służenie Polsce mogło przybrać różne postawy polityczne". Dr Nawrocki o pamięci narodowej

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 08:58
- To wielki zaszczyt, że kolegium IPN złożone z wybitnych polskich profesorów i członków opozycji antykomunistycznej wskazało mnie jako kandydata na prezesa IPN, to zaszczyt i zobowiązanie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

- Jestem przekonany, że wszystkie środowiska i ugrupowania polityczne, które w katalogu pamięci narodowej widzą służbę Polsce niepodległej i suwerennej, niezależnie od politycznych różnic, chcą dostrzec, że w tym katalogu narodowej pamięci jest i Józef Piłsudski i Roman Dmowski i Wincenty Witos i Józef Haller, więc pamięć narodowa jednoczy w sobie, jest dowodem, że służenie Polsce mogło przybierać różne postawy polityczne - powiedział dr Karol Nawrocki.


Posłuchaj
20:44 PR1_SD_2021_04_30-08-15-00_for_media.mp3 Dr Karol Nawrocki: trzeba korzystać z tego, że polskie elity polityczne podjęły działania w zakresie polityki pamięci (Sygnały Dnia/Program 1)

 

Wolność i niepodległość, a nie Polska kolonialna

Gość "Sygnałów Dnia" ocenił, że likwidacji IPN chcą ci, "którzy odwołują do ideałów Komunistycznej Partii Polski, czy formacji, które nie reprezentowały polskiej racji stanu, czy po roku 1945 budowały w sposób brutalny Polskę kolonialną, nie suwerenną".


Władimir Putin PAP 1200.jpg
Dr Karol Nawrocki: dla Putina historia jest tylko narzędziem do osiągania celów politycznych

- Jestem przekonany, że w obu izbach polskiego parlamentu mamy posłów i senatorów, którzy chcą dostrzec, że po 80. latach w tak ważnym miejscu jak Westerplatte dokonują się zasadnicze zmiany, dostrzec pracę, którą wykonuję z zespołem Muzeum II Wojny Światowej i afiliacje polityczne nie przysłonią wkładu instytucji, którymi kierowałem i mojego społecznego zaangażowania w przywracanie polskiej pamięci i promowanie jej na arenie międzynarodowej - mówił historyk.

Obecny dyrektor Muzeum II Wojny Światowej był pytany także o zadania, które widzi jako najważniejsze przed IPN. - W całej mojej strategii działania IPN mieści się jego inkluzywność, powszechna dostępność, zarówno w edukacji, nauce i sektorze archiwalnym, jestem przekonany, że należy kontynuować proces digitalizacji materiałów archiwalnych - wyjaśnił.

 Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .
***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: dr Karol Nawrocki (dyrektor Muzeum II Wojny Światowej)

Data emisji: 30.04.2020 

Godzina emisji: 8.15

pg

Czytaj także

Dr Mikołaj Mirowski: mamy taką historię, że nie musimy silić się na żadne manipulacje

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 14:52
- Władimir Putin, wygłaszając kłamliwe tezy, czyni przygotowanie artyleryjskie pod obchody 75-lecia wyzwolenia Auschwitz. Cała ta sytuacja wynika z polityki, ona nie ma nic wspólnego z historią, a już z prawdą historyczną tym bardziej. Polska powinna tu reagować spokojnie - mówi w rozmowie z PolskimRadiem24.pl historyk i publicysta dr Mikołaj Mirowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przerażający symbol Holokaustu, miejsce ciemności". Prezes IPN o KL Auschwitz-Birkenau

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 07:11
- Jeżeli myślimy: "II wojna światowa", to jednym z pierwszych skojarzeń jest Auschwitz, wielka fabryka śmierci ponad miliona osób, większości Żydów z całej Europy. To miejsce ciemności - powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.
rozwiń zwiń