Szczepienia dla dzieci i młodzieży już w wakacje? Czarnek: wszystko zmierza w tym kierunku

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 08:40
- Badania nad szczepieniami dla dzieci i młodzieży są daleko posunięte. Wnioski z tych badań są bardzo dobre – mówił w Programie 1 Polskiego Radia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, powołując się na informacje uzyskane z Rady Medycznej ds. COVID-19 przy KPRM. Minister był pytany o perspektywy szczepionek przeciwko COVID-19 dla najmłodszych.

shutterstock_ matura egzamin szkoła klasówka klasa uczniowie 1200 free.jpg
Dziś ruszają matury. Na początek - język polski

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek pytany o perspektywy szczepień dzieci i młodzieży, odpowiedział, że w zeszłym tygodniu zadał pytanie na ten temat przewodniczącemu Rady Medycznej ds. COVID-19 przy premierze.


Posłuchaj
17:11 [STUDIA]S4_(PCM) 4 Ěŕé 2021 08_14_43.mp3 Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek o powrocie do szkół, maturach, planowanej reformie PAN (Sygnały dnia/Jedynka)

 

- Informacje prof. Horbana były optymistyczne. Badania nad szczepieniami dla dzieci i młodzieży są daleko posunięte. Wnioski z tych badań są bardzo dobre – mówił.

Czytaj także: 

- Zdaniem prof. (Andrzeja Horbana), mogę te informacje przekazać, wakacje będą tym terminem, w którym dzieci i młodzież będą mogły się szczepić, będą im zaproponowane szczepionki. Nie ma jeszcze ostatecznych rekomendacji, bo nie ma jeszcze ostatecznych wniosków z badań, ale wszystko idzie w tym kierunku – powiedział.

Matury w reżimie sanitarnym

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił też, że matury odbywają się zgodnie z wytycznymi przygotowanymi przez resort zdrowia i GIS. - Wchodzimy w maseczkach, piszemy bez maseczek, wszyscy są zapoznani z wytycznymi – podkreślił.

Minister przypomniał o zmianach w tegorocznych egzaminach dojrzałości. Wymagania przygotowali eksperci, wydano je w rozporządzeniu 16 grudnia 2020 roku. – W tym roku nie ma obowiązkowych egzaminów ustnych na maturze, są one tylko dla tych, którzy potrzebują ich do rekrutacji na uczelnie zagraniczne; to blisko 1000 osób na około 300 tys. osób – mówił. Dodał, że w tym roku nie ma też obowiązkowego egzaminu z przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Do tego, jak mówił, eksperci ograniczyli materiał średnio ok. 20 proc. podstawy programowej, w zależności od przedmiotu.

Powrót do szkół

Do szkoły od 4 maja wracają najmłodsi uczniowie z klas początkowych.

 - Cieszymy się, że klasy I-III wracają do nauki stacjonarnej, dla nich to szczególnie ważne; dla nich nauka zdalna była najmniej efektywna – mówił minister. Dla nich pobyt w szkole i bezpośredni kontakt z nauczycielem jest na wagę złota – dodał.

W starszych klasach 4-8 i szkołach średnich od połowy maja wprowadzany będzie system hybrydowy, połowa uczniów będzie uczyła się zdalnie, a połowa stacjonarnie. Od końca maja wszyscy uczniowie powrócą do klas.

***

W programie była także mowa m.in. o dodatkowych zajęciach, pomagających nadrobić ew. zaległości po okresie nauki zdalnej, a także o reformie Polskiej Akademii Nauk. W ciągu kilkunastu tygodni mają być zaś gotowe wstępne przepisy dotyczące reformy PAN - zapowiadał minister w Jedynce.  Minister mówił także, że tzw. pakiet wolnościowy od jesieni przyszłego roku miałby być obowiązującym prawem. 

Więcej w nagraniu.

. .

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Piotr Gociek
Gość: Przemysław Czarnek (minister edukacji i nauki)
Data emisji: 04.05.2021
Godzina emisji: 08.15

Jedynka/IAR/in./agkm

Czytaj także

Minister edukacji: będą dodatkowe zajęcia wspomagające po powrocie do nauki zdalnej

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 08:13
- Przez kolejne 10 tygodni w każdej klasie, w każdej szkole, w każdym oddziale będziemy proponować dodatkową godzinę tygodniowo, a później będziemy sprawdzać, jak to wygląda, jakie są dalsze potrzeby w tym względzie - mówił w Programie 1 Polskiego Radia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jak wyjaśnił, resort oświaty przygotowuje więcej programów wsparcia uczniów po okresie nauczania zdalnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy dzień matur. Trwa egzamin z języka polskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 09:30
271 tysięcy tegorocznych maturzystów pisze dziś egzamin z języka polskiego. Do matur podeszły także te osoby, które nie zdały w latach ubiegłych lub chcą poprawić wynik. Absolwenci musieli przyjść na egzamin w maseczce, obowiązkowa jest także dezynfekcja rąk. Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczął się o godzinie 9.00.
rozwiń zwiń