Adam Andruszkiewicz o postawie Platformy ws. KPO: ich plan się nie udał i szukają usprawiedliwień

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 09:02
- Platforma Obywatelska - w złości, kiedy wiedziała, że przegra głosowanie - mówiła wprost, że chodziło jej o obalenie rządu. Ten scenariusz PO się nie udał i dzisiaj szuka ona usprawiedliwień - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w KPRM.

W zeszłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ratyfikacji zasobów własnych UE, który zostanie przekazany do Sejmu. Od jej przegłosowania zależy uruchomienie unijnego budżetu na lata 2021-2027, a także Instrumentu Odbudowy i Zwiększenia Odporności, których łączna wartość wynosi 770 mld zł. Wczoraj Sejm przyjął ustawę pozwalającą na wykorzystanie środków. Rafał Trzaskowski skrytykował rządzących, mówiąc, że mogli poczekać na koniec konsultacji z samorządami.

andrzej duda 1200 pap.jpg
"Ogromny impuls dla rozwoju gospodarczego". Prezydent o Krajowym Planie Odbudowy

"Szukają usprawiedliwień"

Adam Andruszkiewicz powiedział, że politycy Koalicji Obywatelskiej próbują ratować swój wizerunek po klęsce pomysłu obalania rządu i wstrzymaniu się od głosu przy uchwalaniu Krajowego Planu Odbudowy. - Platforma Obywatelska chciała rozegrać wokół unijnych funduszy gierkę partyjną. Tej partii nie chodzi o interes samorządów czy innych grup, bo my gwarantujemy, że wszyscy skorzystają na funduszach - powiedział.

- PO - w złości, kiedy wiedziała, że przegra głosowanie - mówiła wprost, że chodziło jej o obalenie rządu. Ten scenariusz Platformie się nie udał i dzisiaj szuka ona usprawiedliwień - dodał.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia podkreślił, że głównym celem Platformy Obywatelskiej jest dbanie o swój interes partyjny, a nie racje konkretnych grup społecznych. - Zawsze, kiedy słyszę argumenty o tym, że rząd będzie dzielił pewne środki, to odpowiadam, że będzie dzielił, bo jest wybrany przez Polaków. Tak samo jak wcześniej, kiedy pieniądze dzielił rząd PO. Różnica jest taka, że PiS - będąc wtedy w opozycji - głosował za przyjęciem środków z UE - powiedział Adam Andruszkiewicz.


Posłuchaj
14:39 Jedynka/SD A. Andruszkiewicz 8.15 5.05.2021.mp3 Adam Andruszkiewicz o postawie Platformy ws. KPO: ich plan się nie udał i szukają usprawiedliwień (Sygnały dnia/Jedynka)

 

- PO pokazała, że nie ma interesu polskiego, a tylko swój interes partyjny. Dzisiejszy poranek jest najcięższym dla Borysa Budki, bo stracił wiarygodność - ocenił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

. .

***

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Grzegorz Jankowski
Gość: Adam Andruszkiewicz (sekretarz stanu w KPRM)
Data emisji: 05.05.2021
Godzina emisji: 08.15

dz

Czytaj także

Prof. Tomasz Grosse o głosowaniu nad KPO: PO będzie miała problem, żeby się wytłumaczyć

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 06:56
– Biorąc pod uwagę wypowiedzi liderów PO jeszcze sprzed kilku tygodni, gdy stanowczo popierali Krajowy Plan Odbudowy, to jest to pewna niekonsekwencja. Wyborcy PO nie rozumieją tego stanowiska, a Platforma będzie miała duży problem, żeby im wytłumaczyć, dlaczego podejmuje takie działania - powiedział w rozmowie z portalem tvp.info prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista z UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Kowal o głosowaniu nad KPO: wstrzymałem się zupełnie świadomie, w interesie obywateli

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 08:05
- Chodzi o to, że te pieniądze nie są tylko dla rządu, ale dla wszystkich obywateli - podkreślił w Polskim Radiu 24 Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej, tłumacząc, dlaczego należało dłużej popracować nad kontrolą wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm przegłosował Fundusz Odbudowy. Ast: wymagała tego polska racja stanu

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 07:50
- Szkoda, że PO wstrzymała się od głosu. Nie było konkretnych, merytorycznych zastrzeżeń, szukano pretekstu - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Ast z Prawa i Sprawiedliwości. Podczas nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu posłowie przyjęli projekt ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji, która umożliwiłaby uruchomienie unijnego Funduszu Odbudowy.
rozwiń zwiń