Horała: gdyby ta ustawa nie została przyjęta, nie byłoby budżetu w całej Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 08:07
– Sejm ratyfikował ustawę o unijnych zasobach własnych, które dotyczą nie tylko Krajowego Programu Odbudowy, ale również polityki spójności i całych ram finansowych, całego budżetu unijnego na najbliższe 7 lat – powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Horała, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. 

– Gdyby ta ustawa nie była przyjęta, to nie tylko Polska nie dostałaby 770 mld w najbliższych latach, ale w ogóle nie byłoby budżetu w całej Unii Europejskiej – powiedział Marcin Horała w Sygnałach Dnia.

Jak wyjaśnił wiceminister infrastruktury, Krajowy Program Odbudowy to działania w 5 obszarach. – To cyfryzacja, zielona transformacja – największy komponent, UE przeznacza na nią 37 proc. środków – dostępność systemu ochrony zdrowia, inteligentna mobilność i bezpośrednie wsparcie gospodarki – jako odpowiedź na wyjście z kryzysu COVID-19 – powiedział Marcin Horała.


Posłuchaj
15:45 PR1_SD_2021_05_05-07-15-00_for_media.mp3 Marcin Horała: głosowanie nad KPO nie było zagrożeniem dla Zjednoczonej Prawicy. Na poziomie makro koalicja rządowa trwa, wygrywa głosowania w Sejmie i realizuje swój program (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Porozumienie z Lewicą

– To zawsze podkreślaliśmy – w każdej sprawie jesteśmy gotowi do rozmowy, czy z Lewicą, czy innymi partiami opozycyjnymi. Jeżeli możemy się spotkać i wypracować wspólnie rozwiązanie dobre dla Polski, to jesteśmy na to otwarci – mówił polityk, zaznaczając, że podstawowym celem porozumienia z Lewicą było przyjęcie KPO.

– Rzeczą normalną w demokracji jest model, który teraz zaistniał: że w poszczególnych sprawach, gdzie chodzi o rzeczy, w których można ponad podziałami się dogadać dla dobra kraju, opozycja czasem z rządem głosuje. To nic nadzwyczajnego – podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził: Grzegorz Jankowski
Gość: Marcin Horała (wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK)
Data emisji: 5.05.2021
Godzina emisji: 07.15

pg,iar

Czytaj także

Zobacz, jakie inwestycje będą towarzyszyły powstaniu CPK. Rząd przyjął ich wykaz

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 14:24
Rada Ministrów przyjęła wykaz inwestycji towarzyszących budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował CIR. Chodzi o nowe linie kolejowe, budowę i przebudowę dróg publicznych oraz powstanie urządzeń i obiektów do obsługi ruchu lotniczego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Horała o Funduszu Odbudowy: niepozyskanie tych środków będzie bardzo złe dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 08:15
- Staramy się przekonać koalicjantów, mamy jeszcze trochę czasu, ratyfikacji musimy dokonać przed końcem kwietnia - powiedział o głosowaniu ws. przyjęcia Funduszu Odbudowy przez Sejm w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Horała, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. 
rozwiń zwiń