Dworczyk: nie planujemy szybszego znoszenia obostrzeń

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 07:58
- Wszystkie znaki na niebie i ziemi oraz opinie ekspertów mówią, że trzecia fala się kończy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień. Zaznaczył jednak, że nie oznacza to natychmiastowego zniesienia ograniczeń.


Posłuchaj
19:24 [STUDIA]S4_(PCM) 6 maj 2021 07_14_58_for_media.mp3 Michał Dworczyk: nie ma planów, by w sposób zasadniczy zmieniać zasady odmrażania gospodarki (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Gość Sygnałów Dnia w radiowej Jedynce stwierdził, że aktualne dane wskazują na koniec trzeciej fali pandemii. - Natomiast to oczywiście nie powinno usypiać naszej czujności, musimy nadal przestrzegać wszystkich obostrzeń, wypełniać zasady, które ograniczają rozprzestrzenianie się epidemii, która wciąż jest z nami - zastrzegł.

- Wiemy, że koronawirus potrafi zaskakiwać, że pandemia jest nieprzewidywalna, w związku z tym na tym etapie nie ma planów, by w sposób zasadniczy zmieniać zasady i plan odmrażania, który został przedstawiony - wyjaśnił Michał Dworczyk.

Rejestracja dla wszystkich pełnoletnich

Pełnomocnik ds. programu szczepień powiedział, że zbliża się moment powszechnego otwarcia rejestracji na szczepienia. - Skupiamy się na szczepieniach wszystkich osób pełnoletnich i do 9 maja, już za kilka dni, wszyscy pełnoletni Polacy będą mogli zarejestrować się i umówić na konkretny termin szczepienia - zapowiedział.

12sz mid-21505065 1200.jpg
Ponad 12 mln osób zaszczepionych w Polsce przeciwko COVID-19

Polityk zapytany o aktualną dostępność szczepionek podkreślił, że rząd robi wszystko, by pozyskać nowe dawki. - Niedobór szczepionek jest związany z umową podpisaną przez KE, szczepionki napływają nie tak szybko, jak byśmy chcieli, na dodatek rzeczywiste dostawy rozmijają się często z deklaracjami producentów. Liczymy na to, że producenci zaczną się wywiązywać ze składanych deklaracji - powiedział gość audycji.

Paszport covidowy

- Na forum EU trwa dyskusja na temat paszportu covidowego lub immunologicznego. W tej sprawie nie ma jeszcze żadnej decyzji. Postawa różnych krajów jest różna, przysłuchujemy się rozmowom, uczestniczymy w nich, nie ma jeszcze oficjalnego stanowiska polskiego rządu - poinformował szef KPRM, dodając, że takie rozwiązanie możliwe byłoby dopiero, gdy nie będzie ograniczeń związanych z dostępnością szczepionek, a wszyscy chętni będą mogli zostać zaszczepieni.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .
***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził: Krzysztof Świątek
Gość: Michał Dworczyk (szef KPRM)
Data emisji: 06.05.2021
Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

Narodowy Program Szczepień przyspiesza. Szef KPRM: 375 tys. szczepionek w czwartek to kolejny dzienny rekord

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 11:30
Wczoraj wykonanych zostało 375 tys. 456 szczepień - to kolejny dzienny rekord - poinformował w piątek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień Michał Dworczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejne roczniki mogą zapisywać się na szczepienia. Teraz 28- i 29-latkowie

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 06:58
Zgodnie z harmonogram szczepień w czwartek przyszła kolej na rejestrację osób w wieku 28 i 29 lat, które w I kwartale nie zgłosiły chęci zaszczepienia. To urodzeni w latach 1992-1993. Od piątku mogą się zapisać trzy kolejne roczniki.
rozwiń zwiń