Gawkowski: Lewica poprze każdy projekt społeczny dobry dla Polek i Polaków

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 09:09
W Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Gawkowski, przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy, przekonywał, że jego partia nie jest opozycją totalną, ale opozycją racjonalną. Dlatego też będzie popierać projekty rządowe, jeśli uzna je za słuszne.

Krzysztof Gawkowski przekonywał w Programie 1 Polskiego Radia, że Lewica, popierając ustawę ws. KPO, stanęła "po stronie społeczeństwa obywatelskiego, setek miliardów złotych, które mogą zostać w najbliższych latach przez UE do Polski dostarczone".


Posłuchaj
16:45 Jedynka/SD Gawkowski 8.15 6.05.2021.mp3 Gawkowski: Lewica poprze każdy projekt społeczny dobry dla Polek i Polaków (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Sejm przyjął we wtorek wieczorem ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, dotyczącą Funduszu Odbudowy. Za uchwaleniem ustawy ratyfikacyjnej, oprócz większości klubu PiS (przeciwko było m.in. 17 posłów związanych z Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry), opowiedziała się też zdecydowana większość klubów: Lewicy, Koalicji Polskiej - PSL oraz koło Polski 2050 Szymona Hołowni. Zdecydowana większość klubu KO wstrzymała się zaś od głosu.

Kazimierz Kik 1200.jpg
"Nowy etap w polskiej polityce". Politolog o wyniku głosowania nad Funduszem Odbudowy

Wcześniej przedstawiciele Lewicy spotkali się z premierem Mateuszem Morawieckim ws. Funduszu Odbudowy i Krajowego Planu Odbudowy. W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele klubu PiS. Obie strony porozumiały się w sprawie poparcia dla KP.

Krzysztof Gawkowski zwracał uwagę, że porozumienie to dotyczyło jedynie tej kwestii, a nie takich spraw jak choćby kwestia aborcji. Część mediów sympatyzujących z PO krytykowała Lewicę za to, że nie podniosła m.in. tego tematu podczas negocjacji z rządem, a także, że nie wykorzystała tego momentu do obalenia rządu.

- Odnoszę wrażenie, że duża część dziennikarzy zwariowała, uważając, że mamy do czynienia z rządem, który można było obalić - przekonywał gość "Sygnałów dnia". - Jeżeli PO ma odwagę, niech złoży wniosek o odwołanie rządu, a Borys Budka niech wystartuje na premiera, my go poprzemy - dodał.

Zaznaczał przy tym, że Lewica poprze każdy rządowy projekt społeczny dobry dla Polek i Polaków. - A jeżeli ktoś z opozycji przyjdzie i powie, że z PiS-em się nie głosuje, to ja powiem: idź do mojej babci i zabierz jej te 500 czy 1000 zł, albo zabierz komuś 500+, albo zagłosuj za podniesieniem wieku emerytalnego, bo wiemy, kto na opozycji tak głosował - podkreślał.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Świątek

Gość: Krzysztof Gawkowski (Lewica)

Data emisji: 06.05.2021 

Godzina emisji: 8.15