Sklepowe testy na COVID-19. Czy mogą zastąpić test laboratoryjny?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 15:51
Jedna z sieci handlowych wprowadziła do swojej oferty testy antygenowe na koronawirusa. To nowość na rynku. W "Sygnałach dnia" sprawdzamy, czy skuteczność testów sklepowych jest porównywalna ze skutecznością testów laboratoryjnych.
W sklepach pojawia się coraz więcej testów na COVID-19
W sklepach pojawia się coraz więcej testów na COVID-19Foto: Filip Radwanski / Forum

Czytaj też:
badanie szczepionka laboratorium shutterstock 1200 .jpg
Badania nad koronawirusem. Opóźnienie leczenia nowotworu zwiększa ryzyko zgonu

Oszczędność czasu i pieniędzy oraz zwyczajna ciekawość. To najczęstsze powody, dla których sięgamy po testy ze sklepów. Właściciele dyskontów dostrzegli rosnące zainteresowanie tym produktem, nic więc dziwnego, że po testach na przeciwciała, na rynek trafiły testy antygenowe. Zanim jednak wydamy pieniądze, warto o radę zapytać specjalistów. 

Posłuchaj
04:08 Sygnały Dnia 7.05 Czy dostępne w sieciach handlowych testy antygenowe pozwalają skutecznie wykryć zakażenie koronawirusem? (Sygnały dnia/Jedynka)

Niska skuteczność

Testy antygenowe spotykane na półkach sklepowych są zdecydowanie tańszą alternatywą dla tych wykonywanych w profesjonalnych punktach. Eksperci nie mają jednak wątpliwości, że ich wiarygodność jest niska. - Testy te mają jakiś procent prawdopodobieństwa wykrycia zakażenia, ale ten odsetek jest naprawdę bardzo niewielki. Zwłaszcza dostępne w supermarketach charakteryzują się niską czułością - mówi prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych.

Czytaj też:
Nowy Jork free 1200.jpg
Prawie 3 mln mieszkańców stanu Nowy Jork zakażonych koronawirusem? Zaskakujące badanie

- Opakowania zawierają po pięć sztuk testów. Nieprzypadkowo, ponieważ w kolejnych dniach powinniśmy wykonać to badanie w celu tak zwanej samooceny. Mogą być użyteczne, kiedy nie mamy dostępu do lekarza, kiedy chcemy się spotkać z kimś kto jest bardzo wrażliwy na zakażenie, a nie został zaszczepiony - wylicza prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Gość audycji dodaje, że powinny być one traktowane jako uzupełnienie tradycyjnych metod.

Co możemy wyczytać z wyniku?

Zdaniem lekarzy, w wielu przypadkach problemem jest właściwa interpretacja uzyskanych wyników. By mieć pewność diagnozy, powinniśmy zdać się na fachowców w tej dziedzinie. - Nie deprecjonując testów, które możemy kupić w różnych dyskontach, najbardziej profesjonalny jest kontakt z lekarzem, który nam zleci test w placówce medycznej i jeszcze go zinterpretuje - uważa dr Michał Sutkowski.

Zaspokojenie ciekawości to niewystarczający powód dla zakupu takich testów, zwłaszcza jeżeli zaobserwowaliśmy niepokojące objawy mogące świadczyć o zakażeniu. Ceny laboratoryjnych testów wahają się od stu do pięciuset złotych. Jeżeli stać nas na taki wydatek, warto zainwestować i mieć pewność, że zarówno badanie jak i analiza wyniku zostały przeprowadzone właściwie.

YouTube/Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Karolina Rożej i Daniel Wydrych

Materiał: Klaudia Porębska

Data emisji: 7.05.2021

Godzina emisji: 7.42

mg

Czytaj także

Hiszpańscy naukowcy: zmiany na języku, dłoniach i stopach u 25-40 proc. zakażonych COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 06:20
- Zmiany chorobowe na języku, dłoniach i stopach, będące rezultatem infekcji koronawirusem, pojawiają się częściej, niż dotychczas przypuszczano - twierdzi zespół hiszpańskich badaczy z Madrytu. Szacują oni, że objawy te występują nawet u 25-40 proc. zakażonych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aspiryna może chronić przed ciężkim przebiegiem COVID-19. Nowe wyniki badań

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 10:55
Małe dawki aspiryny mogą ochraniać płuca i zmniejszać potrzebę stosowania respiratora, hospitalizacji i redukować ryzyko śmierci u osób zakażonych SARS-CoV-2. Ten tani i łatwo dostępny lek stosowany jest obecnie przez miliony ludzi.
rozwiń zwiń