Prof. Szczerski: mamy jasny sygnał amerykańskiego zaangażowania w bezpieczeństwo Polski i wschodniej flanki

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 07:49
- Wschodnia flanka NATO przeżywa dużą presję ze strony agresywnych działań rosyjskich. Basen Morza Czarnego, tak jak basen Morza Bałtyckiego, stał się miejscem politycznego napięcia - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Krzysztof Szczerski, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Prezydent Andrzej Duda przebywa z oficjalną wizytą w Rumunii. Obok spotkania z prezydentem tego kraju Klausem Iohannisem, zaplanowany jest jego udział w szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki. Prezydenci Polski Andrzej Duda i Rumunii Klaus Werner Iohannis spotkają się w Bukareszcie osobiście. Pozostali przywódcy dołączą do nich online. Celem spotkania 10 maja jest wypracowania wspólnego stanowiska na zbliżający się szczyt NATO, który odbędzie się 14 czerwca w Brukseli.

duda rumunia 1200.jpg
Szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki i spotkanie z polskimi żołnierzami. Andrzej Duda w Rumunii

Czytaj także:

Prof. Krzysztof Szczerski przypomniał, że poniedziałkowy szczyt to spotkanie prezydentów wschodniej flanki NATO. - Bardzo dobrze, że mamy potwierdzenie obecności prezydenta USA J. Bidena i Sekretarza Stanu A. Blinkena w tym spotkaniu. To bardzo ważny sygnał dalszego zaangażowania amerykańskiego w bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, także w bezpieczeństwo Polski - podkreślił prezydencki minister.

Dodał, że ponowne spotkanie wschodniej flanki to "jasny sygnał więzi atlantyckiej". - Bardzo dobrze ten sygnał więzi atlantyckiej jest potwierdzony przez stronę amerykańską - podkreślił prof. Szczerski.

Zagrożenia dla wschodniej flanki NATO

biały dom free shutt 1200.jpg
Szczyt prezydentów Bukareszteńskiej Dziewiątki. Prezydent USA zapowiedział swój udział


- Ten szczyt da bardzo jasny i silny sygnał o solidarności sojuszniczej, potrzebie obrony w ramach koncepcji 360 st., czyli ze wszystkich kierunków (...), ale także mówiący o konieczności konsolidacji bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO - powiedział szef Biura Polityki Międzynarodowej w KPRP. - Ta wschodnia flanka jak widzimy dzisiaj przeżywa dużą presję ze strony agresywnych działań rosyjskich. Basen Morza Czarnego, tak jak basen Morza Bałtyckiego, stał się miejscem politycznego napięcia - tłumaczył.

Zaznaczył, że obecność amerykańskiego przywódcy na szczycie B-9 jest sygnałem, że "obecność na wschodniej flance NATO nie jest częścią rozmów USA-Rosja" podczas planowanego spotkania obu prezydentów.


Posłuchaj
19:51 [STUDIA]S4_(PCM) 10 maj 2021 07_15_08_for_media.mp3 Prof. Krzysztof Szczerski: mamy jasny sygnał amerykańskiego zaangażowania w bezpieczeństwo Polski i wschodniej flanki (Sygnały dnia/Jedynka)
 
. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadziła: Katarzyna Gójska
Gość: prof. Krzysztof Szczerski (Biura Polityki Międzynarodowej w KPRP)
Data emisji: 10.05.2021
Godzina emisji: 07.15

st

Czytaj także

Szef BBN: prezydent weźmie udział w spotkaniu przywódców Bukaresztańskiej Dziewiątki przed szczytem NATO

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 17:53
- W przyszłym tygodniu prezydent Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu prezydentów krajów Bukaresztańskiej Dziewiątki w Bukareszcie. Spotkanie będzie okazją do wypracowania wspólnego stanowiska na szczyt NATO - powiedział  szef BBN Paweł Soloch.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były oficer GRU ujawnia: niemal połowa personelu rosyjskich placówek to szpiedzy

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 11:17
- Nawet niemal połowa personelu rosyjskich placówek dyplomatycznych to szpiedzy i zapewne jest to więcej niż w przypadku jakiegokolwiek innego kraju świata - mówi Wiktor Suworow, mieszkający w Wielkiej Brytanii rosyjski pisarz, były oficer sowieckiego wywiadu wojskowego. I dodaje, że bardziej niebezpieczni od szpiegów pod przykryciem dyplomatów są oficerowi głęboko zakamuflowani, którzy udają obywateli innych państw.
rozwiń zwiń