"Wzmacnianie więzi transatlantyckiej". Szef BBN o głównych przesłaniach szczytu B-9

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 09:39
- Demonstrowanie przez państwa Bukaresztańskiej Dziewiątki poszukiwania dobrych rozwiązań dla bezpieczeństwa Sojuszu. W tym kontekście również wzmacnianie więzi transatlantyckiej, czyli więzi między Stanami Zjednoczonymi i Europą - tak o głównych celach szczytu B-9 mówił w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Paweł Soloch
Paweł SolochFoto: Polskie Radio

W szczycie B-9, który odbył się w poniedziałek w Rumunii, z inicjatywy prezydenta Polski Andrzeja Dudy i prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa, udział wzięli: prezydent USA Joe Biden i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

1200 duda.jpg
Andrzej Duda: prezydenci krajów B-9 dostrzegają niebezpieczeństwo ze wschodu

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego w "Sygnałach Dnia" był pytany o główne przesłanie szczytu.

- To było przede wszystkim przesłanie dla wszystkich naszych sojuszników, ale zwłaszcza dla tego najważniejszego, czyli Stanów Zjednoczonych - powiedział Paweł Soloch - Demonstrowanie przez państwa Bukaresztańskiej Dziewiątki poszukiwania dobrych rozwiązań dla bezpieczeństwa Sojuszu. W tym kontekście również wzmacnianie więzi transatlantyckiej, czyli więzi między Stanami Zjednoczonymi i Europą - dodał.

Posłuchaj
15:06 [STUDIA]S4_(PCM) 11 maj 2021 08_15_29_for_media.mp3 Paweł Soloch: to było przede wszystkim przesłanie dla wszystkich naszych sojuszników (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Zdaniem Pawła Solocha prezydent USA swoją obecnością "potwierdził żywotność, działanie i przywiązanie Stanów Zjednoczonych do realizacji zapisów artykułu 5, gwarantującego bezpieczeństwo, które jest fundamentem sojuszu".

Podczas szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki rozmawiano o sytuacji na Ukrainie. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego przyznał, że podczas rozmów wskazano zagrożenie. Ma nim być - jak powiedział gościa "Sygnałów Dnia" - Rosja.

- Nie tylko jako zagrożenie w wymiarze tradycyjnym, ale również w sensie ostatnich działań, jakie podejmowała - argumentował Paweł Soloch.

. .

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził: Piotr Gociek
Gość: Paweł Soloch (szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego) 
Data emisji: 11.05.2021
Godzina emisji: 8.15

bf

Czytaj także

Prezydent: Polska wspiera zbliżanie się Mołdawii do UE i działania Rumunii w tym zakresie

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 12:17
- Mam nadzieję, że bardzo trudny czas pandemii dobiega już końca, przechodzi w czas, w którym należy bardzo dynamicznie starać się zintensyfikować zarówno współpracę polityczną, jak i gospodarczą - powiedział w Bukareszcie prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt B-9 w Bukareszcie. Prezydent: wojska sojusznicze gwarantują nam bezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 15:42
W poniedziałek ok. godz. 15 polskiego czasu rozpoczął się szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, przebywającego z wizytą w Rumunii. W szczycie bierze również udział prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden oraz szef NATO Jens Stoltenberg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt B-9. Jarosław Guzy: dokonywany jest przegląd całej wschodniej flanki NATO

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 17:07
- Morze Czarne jest teraz najbardziej zaognionym punktem jeżeli chodzi o wschodnią flankę NATO. W gruncie rzeczy szczyt dokonuje przeglądu całej wschodniej flanki, poczynając od państw bałtyckich poprzez kraje graniczące z Ukrainą i na Morzu Czarnym kończąc - powiedział Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.
rozwiń zwiń