Minister infrastruktury: rząd ma dość determinacji, by realizować nowe inwestycje

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 08:37
- Realizujemy na polskich drogach 110 budów, na kwotę ponad 50 mld zł - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. - W tym roku oddajemy wiele odcinków budowanych dróg między Rzeszowem a Lublinem, jest nadzieja, że będzie tam już dostępna cała droga ekspresowa - dodał.

- Via Carpatia realizowana jest zgodnie z założonym planem, do końca 2025 pojedziemy drogą ekspresową od Barwinka do granicy z Litwą - powiedział gość Sygnałów Dnia.


Posłuchaj
17:42 PR1_SD_2021_05_12-07-15-00_for_media.mp3 Andrzej Adamczyk: projektujemy i ogłaszamy przetargi, podpisujemy umowy na inwestycje drogowe w ramach Via Carpatii (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Minister omawiał najważniejsze trwające inwestycje. Wyjaśnił, że duże przyspieszenie prac widać na trasie ekspresowej między Rzeszowem a Lublinem. - Roboty idą dobrze, wykonawcy realizują przedsięwzięcia z lekkim wyprzedzeniem, przy dobrym splocie okoliczności - pogody, braku wstrzymania z powodu pandemii - pojedziemy tam w tym roku, być może będzie to styczeń - powiedział Adamczyk.

- Projektujemy i ogłaszamy przetargi, podpisujemy umowy na inwestycje drogowe w ramach Via Carpatii od Lublina do Białegostoku, mamy nadzieję na koniec w 2024, natomiast Rzeszów-Barwinek to najtrudniejszy odcinek, inwestycje trwają - zaznaczył minister.

Inwestycje na wschodzie

Droga twitter - GDDKiA.jpg
28 mld złotych na budowę 100 obwodnic. Rząd przyjął uchwałę

Gość audycji mówił także o przekopie Mierzei Wiślanej. - Przekroczyliśmy półmetek, jeśli chodzi o realizację, niedawno została podpisana umowa na drugi etap prac, to przede wszystkim udrożnienie szlaku żeglugowego do Elbląga, na samej Mierzei trwają prace inżynieryjne - wymieniał Andrzej Adamczyk.

- Budowy to nie tylko idylla, pojawiają się problemy, od tego jesteśmy, by je rozwiązywać. - W drodze startowej w Balicach to dostosowanie jej do nowych przepisów, problemy pojawiły się w procedowaniu decyzji środowiskowej, czekamy na nową decyzję, jak tylko będzie, natychmiast ruszamy z pracami - zapewnił minister infrastruktury.


mid-21412057.jpg
Fundusz dróg lokalnych. Premier: w najbliższych latach przeznaczymy na ten cel 30 miliardów złotych

- Rząd ma dość determinacji, że możemy realizować te przedsięwzięcia, mamy pieniądze z Krajowego Funduszu Kolejowego i Krajowego Funduszu Drogowego, dysponujemy środkami z UE, którymi wzmacniamy inwestycje, nie robimy nic na kredyt - powiedział Andrzej Adamczyk.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia
Prowadziła: Grzegorz Jankowski
Gość: Andrzej Adamczyk (minister infrastruktury)
Data emisji: 12.05.2021
Godzina emisji: 07:15

pg

Czytaj także

Drugi etap przekopu Mierzei Wiślanej. Wkrótce podpisanie umowy na ważną inwestycję

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 08:33
Na przełomie marca i kwietnia zostanie prawdopodobnie podpisana umowa na przebudowę istniejącego toru wodnego na rzece Elbląg. W jej ramach wykonawca wybuduje też most w Nowakowie. To drugi etap budowy nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską - podał Urząd Morski w Gdyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przekop Mierzei Wiślanej. Na budowie wydobyto kilkanaście kilogramów bursztynu

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2021 15:41
W związku z obecnie realizowanymi robotami budowlanymi związanymi z przekopem Mierzei Wiślanej wydobyto około 17 kg bursztynu - poinformowało w odpowiedzi na poselską interpelację Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Horała o Funduszu Odbudowy: niepozyskanie tych środków będzie bardzo złe dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 08:15
- Staramy się przekonać koalicjantów, mamy jeszcze trochę czasu, ratyfikacji musimy dokonać przed końcem kwietnia - powiedział o głosowaniu ws. przyjęcia Funduszu Odbudowy przez Sejm w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Horała, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest umowa na drugi etap budowy Mierzei Wiślanej

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 14:32
Rozpoczął się drugi etap przekopu Mierzei Wiślanej. Prace związane z budową drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską wykona firma Budimex. Dziś podpisano umowę w tej sprawie.
rozwiń zwiń