Paszport covidowy szansą na odrodzenie turystyki?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 09:11
Wakacyjny czas sprzyja planom wyjazdowym. Z uwagi na pandemię COVID-19 wiele państw wprowadza jednak liczne obostrzenia. By uporządkować chaos informacyjny, pojawił się pomysł wprowadzenia paszportu covidowego. Czy rzeczywiście byłby pomocny?
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjne Foto: shutterstock/EQRoy

Czytaj też:
1200_lotnisko_shutterstock.png
"Jest bardzo dużo kontrowersji". Wiceszef MSWiA o tzw. paszportach szczepionkowych

Choć wciąż nie ma ostatecznych decyzji odnośnie do formy i zakresu ewentualnego paszportu covidowego, to mówi się, że miałby to być elektroniczny dokument dla osób zaszczepionych lub ozdrowieńców. Wiceminister ds. turystyki Andrzej Gut-Mostowy przyznał na antenie Radia Kraków, że wciąż trwa oczekiwanie na rozwiązania europejskie.


Posłuchaj
04:25 Jedynka/Sygnały dnia - 12.05.2021 paszport covidowy Czy paszport covidowy pomoże światowej turystyce?

 

Powolne odradzanie się polskiej turystyki

Polityk deklaruje, że dokument miałby być gotowy 15 czerwca. Ożywienie w branży wpłynęłoby korzystnie również na Polskę, gdyż szacuje się, że 1/3 dochodów polskiej turystyki to pieniądze płynące od turystów zagranicznych. Beneficjentem rozwiązania miałby być m.in. Kraków czy miasta na wybrzeżu. W planach jest chociażby dofinansowywanie turystom wykonywania testów na obecność koronawirusa.

Fb/Polska Izba Hotelarzy

W roku 2020 w Polsce sprzedano zaledwie 20 proc. imprez turystycznych, które realizowano rok wcześniej. Choć sytuacja jest trudna, to osoby związane z branżą liczą na stopniową poprawę. - Dzięki temu paszportowi covidowemu będziemy mogli na pewno w Unii Europejskiej wszyscy swobodnie podróżować, przekraczać granice, wchodzić do samolotów - mówi Marek Kamieński z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych.

Czytaj też:
madryt lotnisko shutterstock_1863639205 Fotokon.jpg
Liczne ograniczenia i ogromne straty finansowe. 2020 był najgorszym rokiem w historii turystyki na świecie

Zacieśnianie współpracy europejskiej?

Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó zaproponował, aby kraje Grupy Wyszehradzkiej rozważyły stworzenie wewnętrznej "bańki turystycznej". - To jest bardzo interesujące. Wtedy osoby zaszczepione mogłyby w pełni korzystać z różnych usług czy to restauracyjnych, czy to hotelowych - uważa Marek Łuczyński, prezes Polskiej Izby Hotelarzy. Jednocześnie opowiada się za tym, by promując szczepienia, nie wykluczać tych, którzy m.in. z przyczyn medycznych nie mogą przyjąć preparatu.

Dziś dużym problemem dla podróżujących jest strach przed ewentualną kwarantanną. - Z punktu widzenia prawnego, jeżeli ten dokument będzie gwarantował, że posiadając szczepienie bądź negatywny wynik testu, pasażer nie będzie musiał zostać poddany kwarantannie, to wtedy jeden z tych czynników blokujących przed podróżami zostanie wyeliminowany - prognozuje Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego. To zaś miałoby pobudzić turystykę.

YouTube/Urząd Lotnictwa Cywilnego

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia
Prowadzą: Karolina Rożej i Grzegorz Jankowski
Autorka materiału: Klaudia Porębska
Data emisji: 12.05.2021
Godzina emisji: 7.45

PAP/mg 

Czytaj także

Pandemia koronawirusa. Unijna lista "krajów bezpiecznych" krótsza, choć miała rosnąć

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 18:20
Lista pozaunijnych "krajów bezpiecznych", do których możliwe są podróże w czasie pandemii zmniejszyła się do 12. Wcześniej figurowało na niej 15 państw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bukowanie opiera się na decyzji last minute". Ekspert ds. turystyki o tegorocznych wakacjach

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 16:11
- W niektórych destynacjach turystycznych normą stanie się konieczność posiadanie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Karpiński z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, ekspert do spraw turystyki. 
rozwiń zwiń