Transformacja energetyczna. Michał Kurtyka: musimy zainwestować w nowe moce wytwórcze

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 08:53
- Nasze bloki energetyczne oparte o węgiel są już mocno przestarzałe. Docierają do kresu swojej żywotności. Stajemy przed tym, że musimy zainwestować w nowe moce wytwórcze. Transformacja energetyczna jest tutaj logiczna - powiedział w "Sygnałach dnia" radiowej Jedynki Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

"Polityka energetyczna Polski do 2040 r." (PEP2040) to najnowsza strategia rządowa, która stanowi jasną wizję rozwoju Polski w zakresie transformacji energetycznej, tworząc podstawę wydatkowania środków unijnych związanych z sektorem energii. Strategia ma wprowadzić Polskę na ścieżkę dążenia do gospodarki niskoemisyjnej, poprzez realizację sprawiedliwej transformacji energetycznej, rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE), poprawę efektywności energetycznej oraz poprawę jakości powietrza. 

fotowoltaika shutterstock 1200.jpg
Transformacja energetyczna w Polsce. Anna Kornecka: to impuls dla rozwoju przedsiębiorstw

"Złe dziedzictwo"

Michał Kurtyka zaznaczył, że Polska wstąpiła do Unii Europejskiej z obciążeniem energetycznym, które jest niedobre dla środowiska. - Jesteśmy krajem, który wszedł do UE ze złym dziedzictwem jeżeli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Wystarczy na wiosnę przejechać przez Polskę i zobaczyć jaki dym snuje się z kominów. Jest tu dużo do zrobienia - powiedział.

- Nasze bloki energetyczne oparte o węgiel są już mocno przestarzałe. Docierają do kresu swojej żywotności. Stajemy przed tym, że musimy zainwestować w nowe moce wytwórcze. Transformacja energetyczna jest tutaj logiczna - dodał.

Czytaj także:


Posłuchaj
20:19 [STUDIA]S4_(PCM) 13 maj 2021 08_14_56_for_media.mp3 Michał Kurtyka o transformacji energetycznej (Sygnały dnia/Jedynka)
 

Minister podkreślił także, że polskie przemysłu związane z zieloną energią notują dynamiczne wzrosty. - Polska w 2016 roku produkcję baterii litowo-jonowych miała na poziomie 1 mld zł, w zeszłym roku to było 17 mld 900 tys. zł. Przemysł fotowoltaiczny to 10 mld zł. To gigantyczne przemysły, które rodzą się każdego dnia - zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził: Krzysztof Świątek
Gość: Michał Kurtyka (minister klimatu i środowiska)
Data emisji: 13.05.2021
Godzina emisji: 08.15

dz

Czytaj także

Panele zintegrowane i emulsja fotowoltaiczna. Świetlana przyszłość fotowoltaiki

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 13:35
Według danych Instytutu Energetyki Odnawialnej w ubiegłym roku dzięki fotowoltaice przybyło nam 2,5 gigawata mocy, co oznacza, że cała branża fotowoltaiczna wygenerowała inwestycje rzędu 10 mld złotych. Tę formę pozyskiwania energii elektrycznej czeka jeszcze bardziej świetlana przyszłość, a to za sprawą tzw. paneli zintegrowanych oraz emulsji fotowoltaicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

OZE jako droga do sprawiedliwej transformacji energetycznej. Podsumowanie Kongresu 590

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 10:39
Dwa dni obrad, dyskusji i rozważań. Dziesiątki paneli, setki ekspertów, analityków, zagranicznych specjalistów od geopolityki. Zakończył się Kongres 590, którego tematem przewodnim była transformacja energetyczna, przyszłość gospodarki w postpandemicznej rzeczywistości oraz rozwój infrastruktury w kontekście Krajowego Planu Odbudowy. Honorowymi gośćmi kongresu był prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska na skraju rewolucji energetycznej. Co to oznacza?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 17:00
Europejski Zielony Ład to dokument przygotowany przez Komisję Europejską, który został zaakceptowany przez dwadzieścia siedem państw członkowskich. Inicjatywa zakłada wdrożenie rozwiązań, które do 2050 roku doprowadzą do zniwelowania emisji gazów cieplarnianych. Jak z energetyki opartej na węglu przejść na odnawialne źródła energii? Czy uda się nam ułożyć miks energetyczny?
rozwiń zwiń