Minister finansów: mamy propozycję, by zneutralizować utratę możliwości odliczania składki zdrowotnej od podatku

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 08:26
- Potwierdzam kwotę roczną 133 600 zł - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Tadeusz Kościński, minister finansów, odnosząc się do wysokości ulgi, która ma niwelować wpływ zapowiadanych zmian podatkowych.
Tadeusz Kościński
Tadeusz KościńskiFoto: twitter.com / Ministerstwo Finansów

Minister finansów mówił w "Sygnałach Dnia" w radiowej Jedynce o planowanych zmianach systemu podatkowego. Wyjaśnił, że przewidziano różne korzystne zmiany.


Posłuchaj
19:18 PR1_SD_2021_05_12-20-15-00_for_media.mp3 Tadeusz Kościński: pracujemy nad wieloma inicjatywami, to pakiet ulg dla przedsiębiorców, którzy mają innowacyjne działania, ekspansję za granicą, to prawo holdingowe, to będą poszczególne ustawy (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

- Pierwsza jest zmiana klinu, na tym wszyscy korzystają: z 8 tys. na 30 tys. zł zmieniona jest kwota wolna od podatku. Druga zmiana to próg z 80 tys. na 120 tys. i tu też nie ma dyskusji, wszyscy skorzystają - mówił szef Ministerstwa Finansów.

Składka zdrowotna

Jak zaznaczył, inną kwestią jest zmiana w rozliczaniu składki zdrowotnej. - Wszyscy będą teraz płacić składkę zdrowotną równo, procentowo od przychodów. Nie może być tak, że przedsiębiorca zarabiający ponad 30 tys. jak odliczy od podatku, to zapłaci 300 zł, a osoba na umowie o pracę, zarabiająca 3 tys., zapłaci 400 zł. To eliminujemy - powiedział Tadeusz Kościński.

- Pandemia pokazała, że czy ktoś zarabia mniej, czy więcej, jak niestety idzie do szpitala, to ma taką samą obsługę, więc powinniśmy wszyscy tak samo płacić: tyle, ile zarabiamy - dodał.

Kwota wolna od podatku

- Kwota wolna od podatku, to nie są koszty, to inwestycja. W tym momencie więcej pieniędzy zostaje w naszych kieszeniach, a jak mamy więcej pieniędzy, to będziemy więcej wydawać - stwierdził minister.


polski lad forum 1200 .jpg
Wysokie poparcie społeczne dla nowych planów podatkowych rządu. Nowy sondaż

Gość audycji powiedział, że kwota wolna od podatku na poziomie 30 tys. zł jest dla wszystkich. - Nie ma tutaj żadnej degresji. Każdy, kto płaci podatek, będzie ją miał. Obojętnie, jaki ma przychód - zaznaczył.

Minister podkreślił również, że wszystkie te zmiany muszą być wprowadzone "w jednym pakiecie". - Nie możemy pozwolić, żeby niektóre rzeczy puścić, a niektóre nie, bo to może zachwiać finansami publicznymi. To musi być w jednym pakiecie - powiedział Tadeusz Kościński.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

. .
***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Krzysztof Świątek
GośćTadeusz Kościński (minister finansów, funduszy i polityki regionalnej)
Data emisji: 20.05.2020
Godzina emisji: 07.15

pg

Czytaj także

"Podatki będą bardziej sprawiedliwe". Minister finansów zapowiada reset polityki fiskalnej

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 10:08
- Nasza strategia to niepodnoszenie podatków. Chcemy, żeby obywatele, konsumenci, mieli jak najwięcej pieniędzy w kieszeni, żeby mogli je wydawać, zwiększając zakupy konsumenckie - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Horała o Polskim Ładzie: to wielka i generalna obniżka podatków

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 08:59
- 18 mln Polaków odczuje obniżkę, a dla 24 mln będzie to obniżka lub stan neutralny. Ewentualna podwyżka dotknie nielicznych i tych, którzy nie są klasą średnią - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Horała, wiceminister infrastruktury.
rozwiń zwiń