Nie ekonom, a dekarz? Zawody rzemieślnicze wracają do łask

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 21:33
Maj to dla maturzystów i ósmoklasistów dobry czas, by pomyśleć o swojej zawodowej przyszłości. Jak często w tej przyszłości uwzględniane są zawody rzemieślnicze?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Tong_stocker

Czytaj też:
studia free 1200.jpg
Jak wybrać kierunek studiów w pandemii?

Zdecydowana większość absolwentów widzi się w zawodach biurowych. Tymczasem okazuje się, że przyszłością może być rzemiosło. Wśród wartych rozważenia zawodów znaleźli się choćby piwowar czy cieśla.


Posłuchaj
05:47 PR1_AAC 2021_05_24-07-45-18.mp3 Wraca moda na zawody rzemieślnicze (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Rzemiosło to przyszłość

Choć zawody rzemieślnicze nie przyciągają tłumów, to eksperci nie mają wątpliwości, że w dzisiejszych czasach warto rozważyć ten kierunek. - Dla wielu absolwentów jest to lepsza ścieżka kariery niż nadal popularne kierunki takie jak np. ekonomia. Z naszego zestawienia wynika, że takie zawody jak piwowar, ludwisarz, kowal, dekarz czy brukarz są to zawody, które mają bardzo duże szanse na wzrost pensji w ciągu najbliższych pięciu czy dziesięciu lat - mówi Monika Banyś z Personal Service.

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest deficyt fachowców i zapotrzebowanie na rzemiosło. Coraz częściej mamy też do czynienia z uszczuplaniem rynku pracy. - Umiejętność wykonywania czegoś konkretnego, daje zdecydowanie więcej możliwości nie tylko na zatrudnienie się w jakiejś firmie lokalnej, ale też i na uruchomienie samodzielnej działalności gospodarczej - wyjaśnia Jolanta Kosakowska ze Związku Rzemiosła Polskiego.

Fb/Związek Rzemiosła Polskiego

Dekarze poszukiwani

Idealnym przykładem jest zawód dekarza. - Może nim zostać każdy, kto nie posiada lub radzi sobie z lękiem wysokości - mówi Artur Bednarski ze Stowarzyszenia Polskich Dekarzy. - Ważna jest wyobraźnia przestrzenna, sprawne dłonie i koordynacja ruchowa. Myślę, że świetnie w tej roli poradziłyby sobie również panie - dodaje.

Mimo niezbyt wygórowanych wymagań na rynku brakuje nawet kilkunastu tysięcy pracowników. - Wszyscy inwestorzy na realizację usług czekają miesiącami. Zapotrzebowanie na usługi dekarskie będzie ogromne. Każdy człowiek potrzebuje mieszkania, a dom bez dachu nie istnieje - podsumowuje Artur Bednarski.

YouTube/Muzeum Wsi Kieleckiej

Czytaj też:
erasmus studenci 1200.jpg
Studia za granicą? Przedstawiciele uczelni sami zdradzą Ci szczegóły

Wraca moda na guwernantki

Oprócz przedstawicieli tradycyjnych zawodów rzemieślniczych poszukiwane są również guwernantki. - Jest coraz więcej rodziców, którzy decydują się na edukację domową, którzy chcą zatrudnić odpowiednio wykwalifikowaną guwernantkę. Stanowią one elitę wśród niań i opiekunek - mówi Olga Siębor z grupy Zaufana Guwernantka.

Warunkiem niezbędnym przy rekrutacji jest wykształcenie wyższe kandydatki. - Są to osoby, które posiadają szereg umiejętności. Znają języki obce, posiadają umiejętności artystyczne, muzyczne, wokalne, taneczne. Im większe kwalifikacje, tym oczywiście większe wynagrodzenie - tłumaczy Olga Siębor. W Warszawie stawki guwernantki zaczynają się od 4,5 tys. złotych wzwyż.

Zobacz też:

YouTube/Muzeum Wsi Kieleckiej

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadząca: Karolina Rożej, Katarzyna Gójska

Materiał: Klaudia Porębska

Data emisji: 24.05.2021

Godzina emisji: 7:45

mg

Czytaj także

Joanna Lichocka: mamy plan działania na wypadek zablokowania promocji maturzystów

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 09:47
Polskie Radio dotarło do informacji o zamiarach blokowania przez część nauczycieli egzaminu maturalnego. - Mamy plan działania na wypadek zablokowania promocji maturzystów, ale nie bardzo wierzę, że do takiej blokady dojdzie. (…) Mam nadzieję, że nie jest to program ZNP - mówiła na antenie radiowej Jedynki Joanna Lichocka, posłanka Prawa i Sprawiedliwości. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwiększa się zapotrzebowanie na pracowników. Nie widać skutków trzeciej fali zamrożenia gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 11:11
W marcu nieznacznie wzrosła liczba ogłoszeń o pracę – wynika z Barometru Ofert Pracy przygotowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Jednocześnie zwiększył się odsetek ofert pracy zdalnej i w oparciu o umowy cywilnoprawne.
rozwiń zwiń