Wiceszef MSZ: nawiązaliśmy kontakt z rodzicami Ramana Pratasiewicza

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 09:50
- Nawiązaliśmy kontakt z rodzicami pana Ramana Pratasiewicza. Z informacji, które nam przekazali, wynika, że nie do końca wiedzą, jaki jest jego stan zdrowia - powiedział w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.

Posłuchaj
17:25 PR1_SD_2021_05_25-08-15-00_for_media.mp3 Paweł Jabłoński o wydarzeniach na Białorusi (Jedynka/Sygnały dnia)

Gość radiowej Jedynki odniósł się do nagrania białoruskiego opozycjonisty opublikowanego w poniedziałek w mediach społecznościowych.

ryanair Białoruś 1200.jpg
Uprowadzenie samolotu w Mińsku. Kolejne linie lotnicze zawieszają połączenia z Białorusią

- Weryfikujemy, kiedy to nagranie zostało sporządzone. Po tym, jak Pratasiewicz wygląda, wyraźnie widać, że był poddawany przemocy i są to ślady pobicia - powiedział Paweł Jabłoński.

Dodał, że "że sposób, w jaki mówi, sygnalizuje, że jest poddawany działaniom sprzecznym z prawami człowieka". - To kolejny dowód na bestialskie praktyki białoruskiego reżimu. Najprawdopodobniej jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, ale ta sytuacja, w której on jest bezprawnie przetrzymywany w więzieniu, jest cały czas sytuacją nieakceptowalną - powiedział Paweł Jabłoński.

Gość "Sygnałów Dnia" stwierdził, że "reżim Alaksandra Łukaszenki może posunąć się dalej i wykorzystywać mniejszość polską w charakterze zakładników"

Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych poinformował, że Polska od sierpnia ub. r. wydała ponad 100 tys. wiz dla Białorusinów. Jak przekazał, ogromna część trafiła do ludzi, którzy z powodu represji politycznej chcieli zmienić miejsce zamieszkania.

Czytaj także:

W poniedziałek, podczas pierwszego dnia szczytu UE, przywódcy krajów wspólnoty podjęli decyzję ws. sankcji dla Białorusi.

-To jest niezwykle ważne, że taka decyzja została podjęta w niewiele ponad 24 godziny od zdarzeń na Białorusi - skomentował Paweł Jabłoński.

Raman Pratasiewicz został zatrzymany w niedzielę, tuż po tym, jak samolot, którym wracał, awaryjnie lądował w Mińsku z powodu fałszywej informacji o bombie na pokładzie.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Prowadził: Piotr Gociek

Gość: Paweł Jabłoński (wiceminister spraw zagranicznych)

Data emisji: 25.05.2021

Godzina emisji: 08.15

Czytaj także

Przymusowe lądowanie w Mińsku. Biden chwali reakcję UE i zapowiada działania USA

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 05:52
Prezydent USA Joe Biden potępił przymusowe zawrócenie samolotu Ryanair i aresztowanie Ramana Pratasiewicza. Działanie rządu Alaksandra Łukaszenki amerykański prezydent nazwał atakiem na przeciwników politycznych i zamachem na wolność mediów. Joe Biden pochwalił reakcję Unii Europejskiej i zapowiedział, że USA też podejmą działania w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Piszą, że rozstrzelają nas w Warszawie". Współtwórca białoruskiego kanału NEXTA otrzymuje groźby

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 08:49
- Piszą mi, że jesteśmy następni w kolejce, że nie będą nas porywać i wywozić na Białoruś, lecz rozstrzelają w Warszawie - powiedział w wywiadzie dla wtorkowego wydania "Rzeczpospolitej" Sciapan Puciła, współtwórca białoruskiego kanału NEXTA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleś Zarembiuk: Białorusini oczekują od Zachodu sankcji wobec Łukaszenki oraz Rosji

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 09:11
Potrzebna jest strategiczna koalicja Zachodu na rzecz Białorusi; na jej czele powinni stanąć Polacy w partnerstwie z USA - powiedział prezes Fundacji Dom Białoruski Aleś Zarembiuk. Według niego Zachód powinien nałożyć sankcje na reżim Alaksandra Łukaszenki, a także na wspierający go Kreml.
rozwiń zwiń