"W przyszłym roku trafią na wyposażenie armii". Szef MON o zakupie dronów od Turcji

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 08:04
- To nie są takie sobie drony, to statki powietrzne, uzbrojone samoloty, mające dużą siłę rażenia - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, o zakupionych w Turcji bezzałogowcach.

- Pozycja Polski się nie osłabia, konsekwentnie budujemy pozycję naszego kraju, rozwijamy wojsko w sensie liczebnym, powołujemy nowe oddziały wojskowe  - mówił w radiowej Jedynce Mariusz Błaszczak. - Rozbudowujemy WOT, uzbrajamy wojsko w nowoczesny sprzęt, to cel naszej działalności - dodał szef MON.

Uzbrojone statki powietrzne

- Celem rządu PiS, celem prezydenta Andrzeja Dudy - zwierzchnika Sił Zbrojnych, jest wzmacnianie Wojska Polskiego. Podpisałem umowy na zakup systemu PATRIOT, rakiet HIMARS, samolotów F35, a ostatnio w Turcji na bezzałogowce - to nie są takie sobie drony, to statki powietrzne, uzbrojone samoloty, mające dużą siłę rażenia - wymienił minister.

Posłuchaj
16:39 PR1_SD_2021_05_27-07-15-00_for_media.mp3 Mariusz Błaszczak: Turcja to sojusznik dysponujący drugą armią w NATO, więc stanowi duży potencjał (Sygnały Dnia/Jedynka)

Szef MON zaznaczył, że rodzimy przemysł nie produkuje takich statków powietrznych.


duda turcja 1200 pap (1).jpg
"Mamy sojuszników gotowych stanąć w naszej obronie". Prezydent odwiedził polski kontyngent wojskowy w Turcji

- Kiedy spotkałem się z żołnierzami lotnictwa Marynarki Wojennej mówili, że czekali 10 lat na tego rodzaju samoloty i właśnie się doczekali, w przyszłym roku trafią na wyposażenie Wojska Polskiego - powiedział Mariusz Błaszczak.

"Zacieśniamy relacje"

Polityk podkreślił, że Turcja to "sojusznik dysponujący drugą armią w NATO, więc stanowi duży potencjał". Dopytany, czy to sojusznik przewidywalny, ocenił, że zawsze w polityce zagranicznej liczą się interesy państwowe - tak jest zarówno po stronie Turcji, jak i Polski. - Ale jesteśmy w ramach NATO, jesteśmy solidarni, WP rozpoczęło misję w Turcji, oczekujemy samolotów F16 z tureckich sił powietrznych, zacieśniamy relacje wojskowe, wspólne ćwiczenia - wyjaśnił Błaszczak.

- To wszystko powoduje, że razem jesteśmy silniejsi, to sprawdzona metoda zapewnienia bezpieczeństwa Polsce, Turcji, całej wschodniej flance NATO - powiedział gość audycji.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .
***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Rozmawiał: Krzysztof Świątek

Gość: Mariusz Błaszczak (minister obrony narodowej)

Data emisji: 27.05.2021 

Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

Szef MON: Polska i Litwa podobnie widzą zagrożenia dla bezpieczeństwa regionu

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 13:47
Wojskowe relacje Polski i Litwy są bardzo bliskie - ocenili szefowie resortów obrony Polski i Litwy Mariusz Błaszczak i Arvydas Anusauskas po spotkaniu w Warszawie. Ministrowie zapewnili, że oba państwa podzielają ocenę zagrożeń bezpieczeństwa w regionie i wspólnie chcą im przeciwdziałać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To sprzęt XXI wieku". Mariusz Błaszczak o zakupie tureckich dronów

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 23:00
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak mówił w TVP Info, że tureckie bezzałogowce Bayraktar TB2 to sprzęt zupełnie innej klasy niż drony produkowane w Polsce. Zakup 24 tureckich maszyn przewiduje umowa zawarta z Turcją podczas wizyty pary prezydenckiej i szefa MON w tym kraju.
rozwiń zwiń