Branża fitness wraca do gry. Trwają ostatnie przygotowania

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 10:20
Branża fitness przygotowuje się do nowego otwarcia. Jej odmrożenie nastąpi już w ten piątek. Kluby dostosowują się do nowych realiów i wprowadzają programy, które pomogą uczestnikom zajęć powrócić do wydolności sprzed pandemii. O czym trzeba będzie pamiętać podczas tych treningów?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: ESB Professional/shutterstock

shutterstock_plac zabaw 1200.jpg
Plac zabaw. Kto odpowiada za stan techniczny sprzętów?
Posłuchaj
04:19 Jedynka/Sygnały dnia - 27.05.2021 kluby fitness Kluby fitness postarają się także o zapewnienie bezpiecznego treningowo powrotu do aktywności dla osób, które w czasie lockdownu tkwiły w bezruchu (Jedynka/Sygnały dnia)

Już od kilku dni kluby fitness przygotowują się na ponowne otwarcie. Właśnie trwają ostatnie przeglądy wentylacji, maszyn i przyrządów do ćwiczeń czy uzupełnianie płynów do dezynfekcji.

- Mamy limitowaną liczbę uczestników zajęć, tj. 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Zobowiązujemy wszystkich uczestników do zachowania przynajmniej półtorametrowego odstępu. Nosimy maseczki w ciągach komunikacyjnych, przy recepcji i w szatniach, a zdejmujemy je tylko na czas ćwiczeń - mówi Michał Lachowicz, dyrektor ds. produktu z sieci klubów fitness.

Źródło: Codziennie fit/Jak zwiększyć swoją aktywność w czasie pandemii?

Treningi dla osób, które nie ćwiczyły

Kluby postarają się także o zapewnienie bezpiecznego treningowo powrotu do aktywności dla osób, które w czasie lockdownu tkwiły w bezruchu. Będą mogły one skorzystać ze specjalnych programów, które poprawią ich wydolność. Okazuje się bowiem, że statystyczny Polak w czasie ostatniego roku przytył średnio o sześć kilogramów, a wydolność jego organizmu spadła o 10-20 proc.

- Należy ostrożnie wracać do tej aktywności. Aby nie było to na zasadzie zrywu i próby nadrobienia straconego czasu w kilka tygodni. Ważna jest regularność. Nawet umiarkowana aktywność regularnie praktykowana zacznie odwracać negatywne trendy, które były widoczne przez ostatni rok - twierdzi kardiolog sportowy prof. Łukasz Małek.

Wracają również koncerty

Kilka dni później, od 4 czerwca, możliwa będzie organizacja koncertów na świeżym powietrzu. Organizatorom imprez postawiono jednak pewne warunki. Jak mówi Anna Bocian, rzecznik Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, limit osób biorących udział w wydarzeniu wyniesie nie więcej niż 250 uczestników. - Do tego limitu nie wlicza się osób zaszczepionych przeciw COVID-19 - dodaje.

Wojciech Cłapiński z jednej z agencji eventowych widzi w ustalonych limitach zachętę do szczepień, zwłaszcza dla młodych osób. - Limit 250 osób nie jest zbyt duży, ale jak doliczymy do tego nieograniczoną liczbę osób zaszczepionych, to w tym wszystkim jest już zapisana taka zachęta do szczepień. Mam nadzieję, że w ślad za tym faktycznie wrócą wszelkie wydarzenia eventowe - komentuje.

Część branży eventowej chce jeszcze porozmawiać z rządem na temat ustalonych limitów. - Chcielibyśmy usiąść z przedstawicielami Ministerstwa Kultury oraz Ministerstwa Zdrowia i wspólne jakoś zaplanować dalsze otwarcie - zauważa Krzysztof Dominik z Izby Gospodarczej Menedżerów Artystów Polskich.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Daniel Wydrych

Materiał: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 27.05.2021

Godzina emisji: 7.44

DS

Czytaj także

Rząd i samorządy zachęcają Polaków do szczepień

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 16:25
Na szczepienia mogą rejestrować się już wszyscy chętni. Zapisy otwarte są nawet dla 16 i 17-latków, a lada dzień Europejska Agencja Leków wyda opinię w sprawie szczepienia dzieci w wieku 12-15 lat. Narodowy Program Szczepień nie cieszy się jednak aż taką popularnością, jak w poprzednich miesiącach, w wielu miejscach na szczepienie można umówić się z dnia na dzień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mammografia na Dzień Matki - dbajmy o profilaktykę nowotworową

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 11:55
Rak piersi to jeden z najczęściej występujących wśród Polek nowotworów. Dzień Mamy to idealny czas, by podarować sobie zdrowie - wykonując badanie mammograficzne.
rozwiń zwiń