Szczerski o głosowaniu ws. Funduszu Odbudowy: Senat staje się "izbą ślepego oporu"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 07:30
- Zamiast być "izbą refleksji", Senat staje się "izbą ślepego oporu". To dla reputacji Senatu jest bardzo niszczące - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Krzysztof Szczerski, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

W czwartek Senat przyjął ustawę o ratyfikacji zwiększenia zasobów własnych UE bez poprawek. W głosowaniu uczestniczyło stu senatorów, 98 było za, nikt nie był przeciwko, od głosu wstrzymało się dwóch senatorów. Zmiana systemu finansowania budżetu Unii jest jednym z elementów zawartego w grudniu ubiegłego roku porozumienia przywódców Wspólnoty w sprawie wieloletniego budżetu oraz Funduszu Odbudowy. Wcześniej Senat odkładał głosowanie w tej sprawie i zgłaszał poprawki.

Piotr Muller free kprm flickr-1200.jpg
"Miliardy dla Polski czekały, bo ważniejsze były gry partyjne w PO". Rzecznik rządu komentuje decyzję Senatu

Gość audycji "Sygnały Dnia" Krzysztof Szczerski odniósł się do kontrowersji, jakie poprzedziły czwartkowe głosowanie w Senacie. - Po raz kolejny przez działania większości senackiej nie wystawiają dobrego świadectwa tej izbie jako "izbie refleksji" - ocenił prezydencki minister.

- Zamiast być "izbą refleksji" Senat staje się "izbą ślepego oporu", który okazuje się na dodatek nieskuteczny - powiedział Szczerski. - To dla reputacji Senatu bardzo niszczące - dodał.

Posłuchaj
23:02 PR1_SD_2021_05_28-07-15-32_for_media.mp3 Szczerski: zamiast być "izbą refleksji" Senat staje się "izbą ślepego oporu" (Sygnały dnia/Jedynka)

Krzysztof Szczerski podkreślił też, że Senat nie może być "izbą totalnej opozycji", ale "izbą partnerską, która ma stanowić ważny, drugi podmiot procesu legislacyjnego".

Prezydencki minister zaznaczył, że na Fundusz Odbudowy czeka nie tylko polska gospodarka, ale gospodarki regionalne UE. - To powinno być wyrazem europejskiej solidarności, żeby nie urządzać takich wewnętrznych awantur wokół czegoś, na co czeka szereg regionów - podkreślił na antenie radiowej Jedynki.

Gość Katarzyny Gójskiej zadeklarował, że prezydent Andrzej Duda jest gotowy do ratyfikacji porozumienia "bez zbędnej zwłoki".

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Prowadziła: Katarzyna Gójska

Gość: Krzysztof Szczerski (szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP)

Data emisji: 28.05.2021

Godzina emisji: 07.15

Czytaj także

"Liczy się efekt". Prof. Ewa Marciniak o głosowaniu w Senacie ws. Funduszu Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 22:05
- Proces legalizacyjny finalizuje się ku zadowoleniu tej części społeczeństwa, która uważa się za beneficjentów tego funduszu, oraz wszystkich państw UE, sprawa w Polsce się kończy - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Ewa Marciniak, politolog (Uniwersytet Warszawski).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kompromitacja opozycji". Gosiewska o głosowaniu Senatu ws. Funduszu Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 07:47
- To dobra wiadomość, że ta decyzja została podjęta. Wiadomość jest dobra, pytanie tylko, po co to wszystko było? Natomiast to dalej kompromituje totalną opozycję - powiedziała w Polskim Radiu 24 wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska.  
rozwiń zwiń