"Potknęła się o własne nogi". Wiśniewska o zachowaniu PO ws. Funduszu Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 07:42
- PO wielokrotnie namawiała wcześniej do głosowania za Funduszem Odbudowy, grożąc nawet Trybunałem Stanu. To była jakaś groteska - ten "platformiany" cyrk w Senacie wywołał bardzo duży niesmak. Nawet europosłowie PO byli zażenowani - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Jadwiga Wiśniewska, europoseł PiS.
Budka1200/Forum
Sytuacja PO po głosowaniu w Senacie. Machalica: wzrasta poziom nieufności do Borysa Budki

Ustawa ratyfikacyjna została uchwalona przez Sejm 4 maja. 27 maja bez poprawek przyjął ją Senat. Senackie kluby KO i PSL zaproponowały poprawkę zakładającą wprowadzenie do ustawy preambuły mówiącej m.in. o sposobie wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy. Poprawka nie została jednak przyjęta.

Czytaj także:

Jadwiga Wiśniewska, która była gościem radiowej Jedynki, podkreśliła, że "cała ta sytuacja wywołała w początkowej fazie zdumienie i niedowierzanie". - Szczególnie wśród europosłów z Europejskiej Partii Ludowej (EPL) - oni nie wierzyli, że PO może zagłosować przeciwko Funduszowi - mówiła.

Posłuchaj
21:01 [PR1] PR1 (mp3) 31 maj_2021_05_31-07-15.for_media.mp3 Jadwiga Wiśniewska: takie zachowanie PO ws. Funduszu Odbudowy wynika najprawdopodobniej z ustaleń wewnętrznych (Sygnały dnia/Jedynka)
Kacper Płażyński 1200.jpg
Nie będzie preambuły do ustawy o Funduszu Odbudowy. Płażyński: widać poważne tarcia w PO

- Takie zachowanie PO ws. Funduszu Odbudowy wynika najprawdopodobniej z ustaleń wewnątrzpartyjnych - których, jak mówią korytarze, inspiratorem był Donald Tusk - on jest szefem EPL. W samej Europejskiej Partii Ludowej były głosy wzburzenia - tłumaczyła europoseł PiS.

- Proszę zauważyć, jak daremna jest polska opozycja - potknęła się o własne nogi, naraziła się na śmieszność. Senatorowie PO po raz kolejny pokazali, jak są nieudolni, jak nie można im kompletnie zaufać w prostych zasadach arytmetycznych, technicznych - dodała. - Sama Bruksela była skonfundowana zachowaniem Platformy Obywatelskiej ws. Funduszu Odbudowy - stwierdziła.

Zakulisowe działania Donalda Tuska?

- Myślę, że Donald Tusk działa zza tzw. winkla. Być może inspiruje, podpuszcza Borysa Budkę, który jest dość naiwnym politykiem - tak, aby wywołać zamęt - tłumaczyła Wiśniewska.

Jak dodała "w PO trwa walka o przywództwo". - Być może kariera Donalda Tuska w Brukseli się niedługo skończy i szykuje sobie powrót. Chaos i dezorganizacja, w jakich pogrąża się Platforma, są najlepszym dowodem na to, że ktoś za tym stoi - skonkludowała.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadziła: Katarzyna Gójska
Gość: Jadwiga Wiśniewska (europoseł PiS)
Data emisji: 31.05.2021
Godzina emisji: 07.15

PR1/PAP
pb

Czytaj także

"Tragifarsa". Prof. Włodzimierz Bernacki o działaniach Senatu ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 12:22
- Ten spektakl, tragifarsa, która rozegrała się w ciągu trzech tygodni przetrzymywania ustawy przez Senat, ta tragifarsa zakończyła się fatalnie dla tych, którzy próbowali rozgrywać tę kwestię - mówił w Polskim Radiu 24 senator PiS prof. Włodzimierz Bernacki, komentując wydarzenia związane z ratyfikacją Funduszu Odbudowy w Senacie. Gośćmi audycji "Sztuka Słuchania" byli także prof. Paweł Kowal z KO, Władysław Teofil Bartoszewski z PSL-u i Kamil Bortniczuk ze Zjednoczonej Prawicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"PO ostentacyjnie rozgłasza swoje porażki". Pereira o głosowaniu Senatu ws. Funduszu Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 15:06
- Jakby cofnąć się w czasie, to Platforma Obywatelska lepiej by na tym wyszła po prostu zgadzając się, mówiąc w grudniu, styczniu, potem lutym, marcu, kwietniu, maju, że dla Polski popierają te rozwiązania, koniec kropka, idziemy dalej. A tak poniosła porażkę i jeszcze tę porażkę rozgłosiła na całą Polskę - mówił w Polskim Radiu 24 Samuel Pereira, komentując działania PO ws. Funduszu Odbudowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Opozycja powinna działać w interesie Polski". Liberadzki o głosowaniu Senatu ws. Funduszu Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 17:00
- Przede wszystkim wyrażam satysfakcję, że tę ratyfikacje mamy za sobą. Cieszę się, że pan prezydent podpisał to następnego dnia. A zatem możemy powiedzieć, w ostatniej grupie państw Polska ratyfikowała ten bardzo potrzebny dokument. To jest pierwsza bardzo pozytywna refleksja - powiedział w Polskim Radiu 24 Bogusław Liberadzki, poseł Lewicy.   
rozwiń zwiń