Mucha o zatrzymaniu polskiego samolotu w Rosji: będziemy reagować na gruncie prawa

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 08:29
- To rzecz niespotykana, ale rozpatrujemy ją także w kontekście działań Rosji, które w ostatnim czasie mają miejsce - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta, odnosząc się do zatrzymania samolotu PLL LOT w Rosji.

- Wielu komentatorów zwraca uwagę, że to pokaz siły, że pasażer przechodził przecież normalną odprawę, więc zatrzymanie, dalsze czynności po tym, jak samolot zaczął kołować, wydają się nieracjonalne - powiedział Paweł Mucha w radiowej Jedynce.

Andrey Pivovarov 1200 free tt.jpg
Petersburg: wstrzymano start polskiego samolotu. Policja aresztowała opozycjonistę

W poniedziałek wieczorem w Petersburgu policja zatrzymała kołujący na start samolot PLL LOT, żeby aresztować opozycyjnego polityka, byłego dyrektora wykonawczego "Otwartej Rosji" Andrieja Piwowarowa.


Posłuchaj
17:20 Jedynka/SD Paweł Mucha 2.06.2021.mp3 Mucha o zatrzymaniu polskiego samolotu w Rosji: będziemy reagować na gruncie prawa międzynarodowego (Sygnały dnia/Jedynka)

 

"Kontekst działań Rosji"

- To rzecz niespotykana, ale odbieramy ją także w kontekście działań Rosji, które w ostatnim czasie mają miejsce - powiedział Mucha. Jak dodał, sprawą zajmie się m.in. Urząd Lotnictwa Cywilnego. - Będzie analizował dane udostępnione przez PLL LOT, MSZ będzie to analizował pod kątem prawnym, na pewno we współpracy z Biurem Polityki Międzynarodowej i BBN. Będziemy reagować na gruncie prawa międzynarodowego, właściwie i adekwatnie - zaznaczył minister w Kancelarii Prezydenta.

Komentując spotkanie Biden-Putin, gość audycji ocenił, że "dobrze, że ma miejsce". - Rozmowa zawsze jest impulsem do tego, by budować relacje lepiej, niż to było do tej pory, żeby pewne rzeczy wyjaśnić, pewne racje bardzo wyraźnie przedstawić - powiedział.

- Trzeba powiedzieć jednoznacznie: z perspektywy spraw bezpieczeństwa, polityki euroatlantyckiej, USA są naszym bliskim partnerem (…) i musimy zabiegać o nasze polskie interesy. I o nie zabiegamy - wyjaśnił Mucha, który mówił także o rozwijaniu współpracy w NATO.

- Turcja i Rumunia to partnerzy bardzo istotni w ramach NATO i ta sfera bezpieczeństwa, w którą angażuje się prezydent Andrzej Duda, to jeden z naszych priorytetów. Szczyt NATO ma określić perspektywy aż po rok 2030 - mówił.

- Racje polskie są lepiej rozumiane z perspektywy partnerów, gdy przed szczytem ogólnonatowskim te rzeczy są wcześniej omówione, przedstawione. Jeżeli partnerzy mają szczegółową wiedzę, to perspektywa do rozmowy ogólnej jest lepsza - podkreślił Paweł Mucha.

. .

***

Audycja: "Sygnały dnia"

ProwadzącyGrzegorz Jankowski

GośćPaweł Mucha (KPRP)

Data emisji: 02.06.2021

Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

"Polacy są celem numer jeden". Stanisław Żaryn o rosyjskiej propagandzie

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 11:51
- Polsko-amerykański sojusz jest pod stałym ostrzałem rosyjskiej propagandy - ocenił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Zaprezentował on ostatnie działania informacyjne rosyjskiej propagandy wymierzone w Polskę, USA, inne kraje i nasze wzajemne relacje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Soloch o NATO: agresywne działania Rosji spowodowały zmiany

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 20:42
- Agresywne działania Rosji spowodowały zmiany w NATO - mówił w Brukseli szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Paweł Soloch rozmawiał w kwaterze głównej o przygotowaniach do szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, który odbędzie się w połowie przyszłego miesiąca, i w którym weźmie udział prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń