Krwiodawcy potrzebni od zaraz. Wzrasta zapotrzebowanie na krew i jej składniki

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 11:36
Nie można jej wyprodukować ani niczym zastąpić. W całym kraju rośnie zapotrzebowanie na krew każdej grupy. Wynika to rozpoczęcia wykonywania przez szpitale zabiegów planowych oraz większej liczby wypadków drogowych. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Matej Kastelic/Shutterstock.com

Dyrektor Narodowego Centrum Krwi Małgorzata Lorek powiedziała, że nie można zrobić zapasów na okres wakacyjny, gdyż wydawanych jest tyle jednostek krwi, ile zostało pobranych. - Obecnie pobieramy i wydajemy do szpitali ilości krwi, które są analogiczne do tych z roku 2019. Szpitale wróciły do aktywności sprzed okresu pandemii - podkreśliła. - Od końca kwietnia powoli odnotowujemy wzrost zużycia, stąd tak wielka potrzeba. Niestety jest ograniczona możliwość stworzenia większego zapasu krwi, który dawałby bezpieczeństwo przed okresem wakacyjnym - dodała. 

 

Oddanie krwi a szczepienie przeciw COVID-19 

Od części krwiodawców nie można pobrać krwi ze względu na szczepienia przeciw COVID-19. - Wszyscy dawcy po szczepionce Pfizer czy Moderna muszą odczekać 48 godzin, zanim udadzą się do Centrów Krwiodawstwa. Natomiast po szczepionce firmy AstraZeneca bądź Johnson & Johnson ten czas wynosi aż 14 dni - tłumaczyła Małgorzata Lorek.  


Posłuchaj
04:17 Jedynka/SD krew 2.06.2021.mp3 Krwiodawcy potrzebni od zaraz. Wzrasta zapotrzebowanie na krew i jej składniki (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Anna Boroń-Kaczmarska, specjalista ds. chorób zakaźnych, zaznaczyła, że nie ma przeciwwskazań do oddawania krwi zarówno przed podaniem szczepionki, jak i po wyznaczonych terminach. - W literaturze medycznej, którą staram się regularnie śledzić, dot. zwłaszcza zakażenia SARS-CoV-2, nie znalazłam żadnych informacji, aby przyjęcie szczepionki prowokowało czy powodowało zwolnienie dawcy krwi od jej oddania - powiedziała. - Dawca krwi, który został zaszczepiony przeciw COVID-19, pozostaje nim nadal - dodała. 

Wielka akcja krwiodawstwa na Wydziale Farmacji UJ

Dzisiaj (2 czerwca) o godz. 10.00 na Wydziale Farmacji UJ w Krakowie Prokocimiu rozpoczęła się wielka akcja krwiodawstwa. Odbywa się ona w ramach dwóch szerszych przedsięwzięć: "Vampire cup" – organizowanego przez Międzynarodową Federację Studentów Farmacji – oraz "PanDa Kropelkę" zainicjowanego przez Studenckie Towarzystwo Diagnostów Laboratoryjnych UJ CM. Osoby oddające krew musiały się wcześniej zapisać za pośrednictwem specjalnego formularza, dostępnego na facebookowym profilu akcji. 

Krwiobus jest zaparkowany na terenie Wydziału Farmacji, przy domach studenckich, w Krakowie Prokocimiu. - Do godz. 15.00 w naszym busie studenci będą mogli oddawać krew - mówiła Justyna Stanula, współorganizatorka akcji. 

Zobacz także: 

***

W Polsce w ciągu roku przeprowadzanych jest około 1,7 mln transfuzji ratujących życie i zdrowie ludzi. Nie istnieje żaden substytut krwi, jej jedynym źródłem są inni ludzie – dawcy, którzy dobrowolnie oddają krew. Jednorazowo pobierana się jej 450 ml, co stanowi stosunkowo niewielką ilość, ale może ona pomóc nawet trzem osobom.

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia 

Materiał: Aleksander Ziemiańczyk 

Data emisji: 2.06.2021 r. 

Godzina emisji: 7.42

IAR/ans