"Rozliczenie historii i lustracja wzbudziły popłoch elit III RP". Sellin o obaleniu rządu Olszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 09:05
- Jednym z pierwszych wyłomów w realizacji celu umowy okrągłostołowej był rząd Jana Olszewskiego, pierwszy, powołany w wyniku wolnych i w pełni demokratycznych wyborów - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister kultury Jarosław Sellin. - Gdy postanowił podjąć pewne rozliczenie historii, lustrację, wzbudziło to taki popłoch dużej części elit III RP, że został słynną "nocną zmianą" obalony - dodał. 

4 czerwca 1992 roku w Polsce upadł rząd Jana Olszewskiego. - Rząd Jana Olszewskiego to była pierwsza próba zerwania umowy okrągłostołowej, która miała oznaczać, że pewna część elit posolidarnościowych, raczej o lewicowej wrażliwości, będzie rządzić Polską razem z częścią elit postkomunistycznych, może nawet na wieki. Tak się umówili, tak postanowili to realizować - mówił w rozmowie z Programem 1 Polskiego Radia wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Jarosław Sellin.

pap_19920605_00M-2.jpg
Rocznica obalenia rządu Jana Olszewskiego. Poseł PiS: nie chciano ujawnić teczek obcej agentury

"Postanowiono brutalnie zatrzymać ten proces"

- Pierwszymi wyłomami w realizacji tego celu była porażka Tadeusza Mazowieckiego z Lechem Wałęsą w wyborach prezydenckich - Lech Wałęsa dosyć szybko, mimo, że pewne nadzieje z nim wówczas wiązaliśmy, przeszedł na drugą stronę - i właśnie rząd Jana Olszewskiego - pierwszy, powołany w wyniku wolnych i w pełni demokratycznych wyborów parlamentarnych w Polsce - dodał polityk. 

Rozmówca Polskiego Radia przypomniał, że "Polska, wskutek tej umowy okrągłostołowej, najpóźniej zorganizowała u siebie w pełni wolne wybory parlamentarne, mimo, iż kilka lat wcześniej była traktowana jako państwo, które jest w awangardzie obalania komunizmu". - Po pół roku, gdy również do tej kwestii rząd Jana Olszewskiego postanowił się odnieść, podjąć pewne rozliczenie historii, lustrację - jeszcze nie dekomunizacja, ale przynajmniej lustracja - wzbudziło to taki popłoch dużej części elit III RP, że został słynną "nocną zmianą" obalony - ocenił gość "Sygnałów dnia". 

Czytaj także: 

- Rzeczywiście, musieliśmy czekać solidnych parę lat na powstanie rządu AWS w bardzo trudnej koalicji z Unią Wolności i powstanie pierwsza instytucja zajmująca się polityką historyczną, polityką pamięci w Polsce, w 1999 roku, czyli IPN, którego zadaniem, również do dziś, jest (...) rozliczanie okresu PRL, udostępnianie dokumentów wytworzonych w PRL przez tajne służby i to się cały czas dzieje. Wtedy [w 1992] postanowiono brutalnie zatrzymać ten proces, bojąc się prawdy, o dużej części elit III RP - wskazał Jarosław Sellin.  

Posłuchaj
23:12 JaroslawSellin-S4_PCM_20210604061505-15012-.mp3 Jarosław Sellin o obaleniu rządu Jana Olszewskiego w wyniku "nocnej zmiany" ("Sygnały dnia"/ Jedynka)

W rozmowie więcej o historii polski ostatnich 29 lat, a także o muzeum II wojny światowej w Gdańsku, Westerplatte i bieżących wydarzeniach na polskiej scenie politycznej. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

. .

***

Audycja: "Sygnały dnia"

ProwadzącyKatarzyna Gójska

GośćJarosław Sellin (wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu)

Data emisji: 4.06.2021

Godz. emisji: 8.15


mbl

Czytaj także

"Konsekwencja w działaniu, upór, niezłomność". Dr Justyna Błażejowska o Janie Olszewskim

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 17:55
- Jan Olszewski był przekonany, że Polska odzyska kiedyś niepodległość, chociaż miał prawo zadawać sobie pytanie, czy stanie się to za jego życia - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Justyna Błażejowska, autorka książki "Ta historia wciąż trwa. Wspomnienia Jana Olszewskiego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Druga rocznica śmierci Jana Olszewskiego. Premier Mateusz Morawiecki uczcił pamięć swojego poprzednika

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 23:59
Premier Mateusz Morawiecki przypomniał o przypadającej dziś drugiej rocznicy śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego. W swoim wpisie w mediach społecznościowych szef rządu napisał, że "dwa lata temu pożegnaliśmy prawego i uczciwego człowieka wielkiego formatu, wybitnego patriotę, znakomitego prawnika".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niósł ze sobą tradycję niepodległościową". Jan Józef Kasprzyk o Janie Olszewskim

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 18:36
- Były premier dbał o to, by pamięć o żołnierzach Armii Krajowej była żywa. Nawiązywał do tych samych wartości, co pokolenie żołnierzy AK, czyli umiłowania miłości do Rzeczpospolitej ponad wszystko, kultu wolności i niepodległości państwa i narodu - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
rozwiń zwiń